Rozmyslí si Trump stažení ze Sýrie?

Podle nejnovějších informací Donald Trump změnil stanovisko ohledně stažení amerických vojáků ze Sýrie.

Něměcká zpravodajská platforma veřejnoprávní televize ARD Tagesschau informuje, že po rozhovoru amerického prezidenta se senátorem Lindsey Grahamem může být vše zase jinak. Prezident prý zmírní tempo stažení vojáků.

Donald Trump podle toho, co řekl vlivný republikánský senátor Graham, zvažuje zpoždění stažení ze Sýrie. Prezident prý chápe nutnost „dokončit práci.“ Graham se vyjádřil, že prezident prý počká, dokud nebude Islámský stát zcela poražen. Prý se nyní USA nacházejí v situaci „pauzy.“

Senátor z Jižní Karolíny je Trumpovy blízký. Vyjádřil se k Trumpovu rozhodnutí stáhnout všechny americké vojáky (asi 2000) ze Sýrie kriticky. Kromě demokratů byli rozhodnutím znechuceni i demokraté. Graham hned varoval, že Sýrie „nesmí být přenechána Íráncům.“ To by byla pro Izrael noční můra. Je proto prý potřeba mít ještě „chvíli“ kupředu namířené síly v Iráku, Sýrii a Afghánistánu.

Také američtí spojenci byli Trumpovým rozhodnutím šokováni, především prý kvůli syrským Kurdům, kteří bojovali po boku USA proti Islámskému státu. A nyní se obávají masivní ofenzívy ze strany Turecka. Graham k tomu řekl, že Trump si osud Kurdů dobře uvědomuje.

Kritici tvrdí, že stažení amerických vojsk posílí Írán a Rusko, kteří stojí za vládou syrského prezidenta Bašára Asada. Trumpův poradce pro bezpečnost John Bolton by měl cestovat brzy do Izraele a Turecka, aby vysvětlil plány na stažení vojsk.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.