Tusk se postavil za Rumunsko po Junckerově kritice

Předseda Evropské rady zaujal zcela jiný postoj k rumunskému předsednictví EU.

Předseda Evropské rady Donald Tusk se po Junckerově kritice zastal Rumunska jako předsednické země EU. Podle Tuska Rumunsko dostojí úloze, kterou má jako předsednická země. Že si je tím je jist, napsal v novoročním tweetu.

Vyjádření se dostalo do ostrého kontrastu se slovy Jean-Clauda Junckera, předsedy Evropské komise, na adresu Rumunska. Juncker se nechal slyšet, že Rumunsko „ne zcela rozumí tomu, co znamená předsedat evropským zemím“. Předseda EK pochyboval, zda bude Rumunsko schopné hrát sprostředkovatele v rámci legislativního procesu EU, což je tradiční role předsednické země. Více jsme psali zde.

Rumunská premiérka Viorica Dăncilă v úterý sdělila, že její země je rozhodnuta dokázat, že je spolehlivým parterem pro konsolidaci evropského projektu.

Ilustrační obrázek: Autor – European People’s Party – IMG_7084, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61922478

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.