V Rusku částečně zmírnili kontroverzní paragraf o extremismu

Trestní odpovědnost za projevy extremismu v Rusku byla částečně zmírněna na opakované případy.

Ruský prezident Vladimir Putin svým podpisem pod novou novelu zákona na konci prosince potvrdil částečnou dekriminalizaci paragrafu zákona o extremismu – konkrétně „vyvolávání nenávisti nebo nepřátelství, narušování důstojnosti člověka“. Novela zmírnila trestní odpovědnost osob, které se takového přestupku dopustili, a to jen na případy, kdy se jednalo v průběhu jednoho roku o opakované jednání. Konkrétně v případě, že bylo s konkrétním člověkem vedeno už správní řízení kvůli stejnému paragrafu.

Částečná dekriminalizace paragrafu č. 282 byla přijata ruskou Dumou v prosinci, a to na návrh ruského prezidenta. Ten novelu parlamentu navrhl už v říjnu po poměrně silné společenské kritice v souvislosti s tresty za jednotlivé reposty na ruských sociálních sítích.

Nejvyšší soud Ruska před tím rozhodl, že extremistická publikace na internetu není zločinem v případě, že nepředstavuje hrozbu pro společnost. Soudci vyzvali k tomu, aby se v těchto případech prozkoumal úmysl, charakter a stupeň společenské nebezpečnosti každého konkrétního případu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.