Globální spolupráce ve fiskálních otázkách je možná. A nutná

Svět zoufale potřebuje globální kooperaci. Když roste obchodní napětí, pak schopnost realizovat koordinovanou akci může zastavit hospodářský propad.

Summit G20 v Buenos Aires nebyl snadný, píše Laurence Boone, hlavní ekonomka OECD.

Ale alespoň jedno téma snad bylo konsensuální: připravit se na možná rizika, ať už poplynou z finančních podmínek nebo napětí v obchodě a politice. A tato rizika jsou již vidět.

Před deseti lety hrály centrální banky důležitou roli v ekonomickém oživení. Koordinovaný fiskální stimul se dohodl, ale byl vzápětí zastaven, především v Evropě, kde udeřila dluhová krize. Růst HDP je sice pozitivní, ale není na úrovni před krizí, a politici se obávají, že nemají nástroje, které by pomohly v případě většího zpomalení.

Úrokové sazby jsou nízké, často i na nule. V řadě zemí veřejný dluh nedává dost prostoru pro vlády, aby mohly navýšit výdaje v recesi. Ale není čas na zoufalství, nabádá Booneová, spolupráce je možná.

Dobře načasovaný a omezený fiskální stimul by byl silný a efektivní, kdyby se objevila recese. Koordinovaná akce by navíc nebyla taková zátěž pro veřejné finance. Země by měly vzájemně prospěch v obchodě z akce dalších zemí.

Společná akce by navíc vyslala jasný signál občanům a trhům, že koordinace je řešení. A centrální banky by držely monetární politiku neutrální nebo akomodativní, tj. přizpůsobivou.

Fiskální politika je efektivnější, když je globálně koordinována, než když ji zavádí jedna vláda. Zvýšení výdajů a snížení daní podpoří poptávku a část z ní může utéct do importu, takže se sníží benefit pro danou zemi. Ale společný stimul znamená, že ze zvýšené poptávky budou mít prospěch všichni. Takže je možné dosáhnout stejné úrovně prospěchu i s nižšími výdaji. Což je důležité, když je veřejný dluh vysoký.

Dopad fiskálního stimulu na ekonomickou aktivitu je rychlý, na rozdíl od monetární politiky, kde trvá rok či dva, než se projeví. Když je naplánován soupis produktivních investic, pak se dopad materializuje rychle v růstu a pracovních místech.

Úrokové sazby jsou stále nízké a nebudou reagovat na fiskální expanzi. Fiskální stimul může být inflační jen tehdy, když je růst nad potenciálem a jsou omezení kapacity, ale ne v recesi, když jsou cenové tlaky slabé. Inflace není ani na svém cíli, to platí pro mnoho zemí, takže koordinovaný fiskální stimul by nerozpoutal inflační tlaky.

Je ale potřeba, aby byl fiskální stimul jasně daný jako dočasný a dobře zacílený, hlavně na investice a na podporu těch s nízkými příjmy. Musí být jasný časový postup, něco jako „forward guidance“ u centrálních bank.

Svět zoufale potřebuje globální kooperaci. Když roste obchodní napětí, pak schopnost realizovat koordinovanou akci, kdyby se objevila recese, znamená posílení důvěryhodnosti a může zastavit propad.

Na rozdíl od obchodní otevřenosti, která v krátkodobém horizontu vytváří narušení, a přináší výhody až ve střednědobém horizontu, koordinovaný fiskální stimul by byl pozitivní globálně.

Když jsou úrokové sazby nízké a dluhy vysoké, pak to není dobrá pozice pro řešení hospodářské recese. Pokud by se ekonomická aktivita snížila víc, než se očekává, pak bude nutná rychlá a efektivní reakce. Už nyní bychom se měli začít připravovat.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.