Bolsonaro chce v Brazílii americkou vojenskou základnu. Armáda nesouhlasí

Nový prezident se se svým nápadem neshodl s vojenským velením. Základna by také prudce změnila americkou zahraniční politiku.

Prohlášení nového extrémně pravicového prezidenta Brazílie Jaira Bolsonara o tom, že vítá v zemi americkou vojenskou základnu, se nesetkala v armádě s pozitivní odezvou, napsal Reuters.

Bolsonaro uvedl, že by vítal americkou základnu jako sílu proti ruskému vlivu ve Venezuele. To by byl krok, který by prudce změnil brazilskou zahraniční politiku.

Brazilská armáda by byla proti základně USA v zemi, uvedl anonymní zdroj pro Reuters. Armáda je v zemi strážcem národním suverenity. Ministr obrany uvedl, že o ničem takovém mu prezident neříkal. Přitom on sám je bývalý důstojník, který se již postaral o to, aby v kabinetu byli vysloužilí generálové.

Bolsonaro patří k obdivovatelům amerického prezidenta a dává urychleně najevo, že chce sblížit Brazílii s USA. Mike Pompeo, ministr zahraničí USA, si už pochvaloval, že Brazílie má možnost jít proti autoritářským režimům v regionu, což jsou podle něj Venezuela, Kuba a Nikaragua.

Bolsonaro bude o základně hovořit s Trumpem, očekává se, že se sejdou v březnu.

Brazilský prezident také vyjádřil své znepokojení nad ruskou blízkostí k Nicolasi Madurovi, což je největší americký nepřítel v Latinské Americe. Skupina latinskoamerických zemí včetně Kanady uvedla, že volby ve Venezuele nepovažuje za demokratické a že neuznává legitimitu prezidenta Madura, jehož nové období startuje od 10. ledna.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.