Írán tvrdí, že má nové potenciální kupce své ropy. Navzdory americkým sankcím

USA usilují o to, aby se íránské exporty ropy dostaly na nulu. Teherán hlásí, že má nové potenciální kupce.

Všichni odběratelé íránské ropy, kteří získali výjimku od USA, dodržují americké sankce, ale Írán zároveň doufá, že nalezne nové odběratele, informoval Reuters.

Dočasnou výjimku na nákupy íránské ropy má od USA osm zemí. Přestože země, jako Japonsko či Indie, nechtějí od Íránu odebírat ani o barel víc, než je ve výjimce, Írán se chlubí tím, že má více potenciálních odběratelů.

USA usilují o to, aby se íránské exporty dostaly na nulu, údajně kvůli zastavení íránských zbrojních programů i kvůli tomu, že roste jeho vojenský a politický vliv na Blízkém východě.

Írán opakovaně vyzývá evropské země, které se cítí být stále jadernou dohodou zavázány, aby se proti sankcím postavily a vytvořily finanční mechanismus, který usnadní platby íránské ropy.

Tzv. SPV (special purpose vehicle) by byl nápomocný, ale nevyřeší vše, protože americký vliv může ovlivnit cokoliv, co Evropa udělá.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.