Bývalý hlavní ekonom Stark vidí Evropskou centrální banku jako riziko

ECB se ocitla v konjukturní pasti a propásla ukončení krizové politiky, čímž ztratila manévrovací prostor.

Die Welt pokračuje v sérii článků, které kontinuálně kritizují počínání Evropské centrální banky. Dobře tím ukazuje specifický německý postoj k monetární politice a tím i rozpory, které panují v rámci eurozóny.

Bývalý hlavní ekonom ECB Jürgen Stark vidí ECB v konjunkturní pasti. V minulých letech podle něj banka propásla odchod z krizové politiky a nyní už nemá žádný manévrovací prostor, aby bojovala proti možnému ekonomickému poklesu.

ECB se podle něj stala rukojmím vlastní politiky. Závisí na ní vlády i finanční trhy, stala se sama rizikem pro finanční stabilitu, řekl Stark pro Die Welt. Kritizuje také, že svou politikou de facto odstranila úrok a svými intervencemi dostala účastníky trhu do vyššího rizika.

Největším problémem bude další krize, aby ji zdolala, musí nejdříve ECB jít směrem k normální politice jak úroků, tak bilanční sumy. Ale, ptá se Stark, nebude pozdě?

Bývalý hlavní ekonom ECB odešel z místa kvůli sporu o kvantitativní uvolňování. Nepočítá s tím, že by se hlavní úroková sazba v dalších měsících zvýšila a bylo tak ukončeno období záporných úrokových sazeb.

Tvrdí, že aktuální politika ECB spočívá na chybné diagnóze a že propásla možnost odchodu z politiky kvantitativního uvolňování. Během funkčního období guvernéra banky Mario Draghiho prý nelze očekávat, že by se úrokové sazby dostaly do plusu. Hodně bude záviset na dalším vývoji, ale ochlazování ekonomiky zatím na navyšování úrokových sazeb nevypadá.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.