Erdogan odpálkoval Boltonovy požadavky

Boltonovy poznámky v Izraeli rozčílily prezidenta Erdogana tak, že nedošlo k plánované schůzce.

Trumpův bezpečnostní poradce byl odpálkován tureckým prezidentem. Jednání skončilo bez společné tiskové konference. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zkritizoval americké podmínky pro stažení ze Sýrie.

Erdogan si nebral servítky. Před zástupci své strany řekl, že John Bolton udělal „hrubou chybu“ a že je nemožné strávit jeho poselství z Izraele (požadavek zajištění bezpečnosti kurdským spojencům USA, pozn. red.).

Hlavním bodem sporu jsou kurdské milice, které Turecko považuje za teroristickou skupinou. Jenže pro USA jsou YPG spojenci v boji proti tzv. Islámskému státu.

Erdogan už mezitím dal pokyn k přípravě vojenské operace v Sýrii, která cílí na kurdské bojovníky. Slíbil také, že již brzy „zneutralizuje“ teroristické skupiny v Sýrii.

Boltonovy poznámky v Izraeli rozčílily Erdogana tak, že nakonec nedošlo ke schůzce s ním, ani s ministrem zahraničí. Místo toho se Bolton sešel se zástupci turecké tajné služby a ministerstva obrany. Po dvou hodinách schůzka skončila, obsah rozhovorů nebyl zveřejněn a společná tisková konference byla odřeknuta.

Donald Trump před Vánocemi překvapil prohlášením o stažení amerických vojsk ze Sýrie. Jenže mezitím už zase svá prohlášení relativizoval, například i tím, že nestanovil žádný časový rámec pro stažení.

Před svou cestou po Blízkém východě ministr zahraničí Mike Pompeo zdůraznil, že USA stojí za všemi vojenskými aktivitami, ke kterým se zavázaly v posledních dvou letech.

Cílem Pompeovy návštěvy řady arabských zemí je zvýšení politického tlaku na Írán. Jeho první zastávkou je Jordánsko.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.