Kim je na návštěvě v Číně

Cesta signalizuje, že se v blízké době chystá americko-severokorejský summit na nejvyšší úrovni.

Andrew Salmon pro Asia Times míní, že Kimova návštěva v Číně může znamenat, že se brzy setká s Donaldem Trumpem, zřejmě ve Vietnamu.

Severokorejský lídr Kim Čong-un je na návštěvě Číny na pozvání čínského prezidenta. Čína je stále nejbližším spojencem Severní Koreje.

Načasování Kimovy návštěvy v Číně může být důležité, zřejmě se tím odkazuje na blížící se druhý summit s Trumpem. V roce 2018 se Kim setkal s čínským prezidentem a následoval summit s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a později s Donaldem Trumpem.

Z Washingtonu přichází množství náznaků, že setkání mezi Kimem a Trumpem se zřejmě odehraje v lednu či únoru.

Jihokorejský tisk spekuluje, že summit by se mohl uskutečnit v Hanoji. Američtí diplomaté se údajně setkali se svými vietnamský protějšky, aby summit prodiskutovali.

Expert na Severní Koreu dodává, že vhodných míst je poměrně málo. Musejí být ve vzdálenosti 6-7 hodin letadlem z Pchjongjangu. Čína a Rusko mají narušené vztahy s USA, Japonsko zas nemá se Severní Koreou žádné diplomatické vztahy, takže tyto tři země jsou ze hry.

Což by znamenalo, že možný okruh se omezí na Malajsii, Mongolsko, Singapur a Vietnam. Malajsie to nebude, už kvůli zavraždění nevlastního bratra Kim Čong-una v Kuala Lumpuru v roce 2017.

Vietnam má diplomatické vztahy s USA i Severní Koreou. Singapur byl k první schůzce vybrán údajně proto, aby ukázal Kimovi prosperitu otevřené společnosti.

Vietnam by mohl být vybrán, aby ukázal zemi, kterou spravuje komunistická strana a která byla ve válce s USA, která se ale reformovala a nyní má slušné vztahy se svým bývalým nepřítelem.

Kim a Trump si zjevně padli do oka, ale hlavní vyjednávači obou stran zatím nedosáhli žádné relevantní shody. USA trvají na zachování sankcí, dokud nebude dokončen proces jaderného odzbrojení. Severní Korea požaduje úlevu od sankcí a formální ukončení korejské války jako součást zlepšení bilaterálních vztahů.

Právě jen summit mezi nejvyššími představiteli je místo, kde se může odehrát nějaký smysluplný kompromis. Otázka je, zda jsou USA zaměřeny na kompromis, nebo zda oficiální linie bude „všechno nebo nic“.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.