USA údajně navrhly jednání s Teheránem

Podle íránské strany měl být předmětem navrženého jednání mír v Afghánistánu.

Tajemníka íránské Rady národní bezpečností Alího Šamcháního oslovila v Kábulu americké strana s návrhem na rozhovory, sdělil to v pondělí polooficiální tiskové agentuře Tasnim. Mezi USA a Íránem panují v poslední době napjaté vztahy vzhledem k tomu, že Donald Trump zrušil účast USA na jaderné dohodě z roku 2015 a Spojené státy zavedly vůči Íránu hospodářské sankce.

Americká strana slova vysoce postaveného Íránce o schůzce nekomentovala.

V roce 2001 Írán s USA spolupracoval při snahách nové afghánské vlády nahradit Tálibán, jehož panství bylo svrženo v souvislosti s útoky na New York 11/9.

Šamchání byl v Kábulu v prosinci a vedl zde rozhovory s Tálibánem, které se zaměřovaly na bezpečnost Afghánistánu. Kábulská vláda o jeho misi věděla, jak tvrdí.  Írán má blízké vztahy s šíitskými milicemi v Afghánistánu, které bojují proti sunnitskému Tálibánu. Washington obviňuje Teherán ze snah rozšířit svůj vliv v západní oblasti Afghánistánu, Teherán to odmítá.

Vyjádření íránského politika bylo zveřejněno v době, kdy se objevily informace, že Spojené státy a Tálibán vedou jednání o návrhu klidu zbraní a o odchodu cizích vojenských jednotek ze země před mírovými rozhovory.  V minulých měsících íránská strana opakovaně odmítla setkání prezidentů obou zemí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.