Na obzoru jsou měnové války

Prohrávání v obchodní válce s Čínou povede amerického prezidenta k otevření další fronty.

William Pesek pro Asia Times píše o tom, že americký prezident otevře další konfliktní frontu.

Přestože má čínská ekonomika problémy, pak americký prezident prohrává svou obchodní válku podle kategorií, které si sám stanovil.

Pesek uvádí, že Trump měl tři cíle. Z krátkodobého hlediska snížit obchodní deficit s Čínou a nárůst akcií na Wall Street. Z dlouhodobého hlediska pak zastavit čínskou technologickou dominanci do roku 2025.

A místo toho je vidět opak. Obchodní bilance za říjen to ukazuje jasně. Americké exporty do Číny byly nižší, deficit s Čínou je zase na rekordu a co víc, vzrostl i celkový obchodní deficit USA se světem.

Co se druhého cíle týká, pak Dow Jones Industrial Average, akciový index, utrpěl nejhorší ztráty od roku 2008. Třetí cíl se také nedaří naplňovat, tvrdí Pesek. Čínský prezident dal ve svém novoročním projevu jasně najevo, že reformní plán stagnovat nebude. Pesek z toho vyvozuje, že „Made in China 2025“ se k ledu nedává.

Protože se mu obchodní válka nedaří, pak Trump jistě otevře nové „drama“ – otázku měnové manipulace. Trump nejprve zaútočil na americký FED. Trávil prosinec tím, že nadával Powellovi, guvernérovi FEDu, kterého sám vybral, že provádí příliš restriktivní měnovou politiku. Dokonce pro tuto politiku použil slovo „crazy“. Důležité je, uvádí Pesek, co je za Trumpovým vztekem. Nejde jen útok na instituci, která je nezávislá na politice. Trumpa rozčiluje příliš silný dolar.

Trump se nijak netajil tím, že „měnový kurz poškozuje americkou ekonomiku“ a že celá řada zemí v Asii má obchodní výhody na úkor amerických pracovníků. Už v lednu 2018, připomíná Pesek, překvapil ministr financí Steven Mnuchin tím, že de facto ukončil politiku silného dolaru, která trvala 24 let.

Dá se čekat, že v roce 2019 tato tendence zostří, varuje Pesek. Motivace je jasná, USA ztrácejí růstový motor. Hlavním cílem bude určitě Čína, ale hned za ní Japonsko a Jižní Korea. Trump sice osobně vychází s japonským premiérem Šinzó Abem dobře, ale vadí mu, že Tokio oddaluje jednání o obchodní dohodě. Pro Trumpa je zkrátka důležité, aby Japonci dováželi víc amerických aut.

Trump se zlobí na Muna kvůli nedostatku pokroku v jaderném odzbrojování Severní Koreje. Tedy, ironicky komentuje Pesek, ne že by to byla práce jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Ovšem Trumpův světonázor založený na vazalech vede ke zklamání, že Mun ještě nedojednal mír s Kimem – a samozřejmě by za to byl poctěn Trump.

Japonsko i Jižní Korea jsou tedy americkou politikou ohroženy též. Abe i Mun nemohou vykázat dostatečné úspěchy u nárůstu mezd či produktivity a oba dva straší Trumpovy požadavky.

Jako by se rýsovala nová dohoda z Plaza. To byla dohoda z roku 1985, v němž Japonsko „souhlasilo“, že posílí jen na úkor dolaru. Ve druhé polovině Trumpova funkčního období se dá očekávat, že se Trump pustí do všech tří asijských ekonomik, myslí si Pesek.

Pesek si dokonce myslí, že legislativně už toho Trump moc nezmůže, demokraté posílili ve Sněmovně reprezentantů. Takže se bude spoléhat na exekutivu. A to nejjednodušší je zintenzivnit obchodní válku a najet na měnové kurzy.

Zapněte si bezpečnostní pásy, varuje Pesek, Trumpova válka se rozšíří na asijské měny.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.