Co znamenají změny ve Světové bance?

Podle spekulací bude Trump chtít do funkce někoho, kdo je skeptický vůči Číně a banka poslouží jako další klacek na Peking.

William Pesek se pro Asia Times zamýšlí nad tím, co znamená rezignace šéfa Světové banky Kim Džim-jonga (Jim Yong Kim). Objevují se spekulace, že Donald Trump bude chtít do funkce někoho, kdo je skeptický vůči Číně, aby se instituce stala dalším klackem, kterým lze mlátit Čínu i jiné asijské exportéry.

Na úvod Pesek žertuje, že by Trumpa třeba mohlo napadnout dosadit do funkce šéfa Světové banky svou dceru Ivanku. Nebo zetě Jareda Kushnera. Koneckonců už se pokusil jmenovat svou sestru do Nejvyššího soudu a Ivanku do funkce velvyslance při OSN.

Přesto existuje riziko, že Trump se pokusí instituci využít jako nový klacek na Čínu i další asijské exportéry, neboť USA tradičně vybírají šéfa Světové banky a Evropa šéfa MMF. Vysoký politik může významně ovlivnit rozhodování těchto dvou institucí, stačí připomenout jmenování hlavního strůjce invaze do Iráku Paula Wolfowitze do čela Světové banky v roce 2005.

Trump možná bude chtít jmenovat někoho skeptického vůči Číně, aby získal další oporu ve své obchodní válce. Třeba takový David Malpass z amerického ministerstva financí rád poučoval ve Washingtonu, že právě americký nátlak přiměl Světovou banku k omezení půjček Číně.

Kimův náhlý odchod je prostě skvělou příležitostí, jak zvýšit obchodní napětí nejen vůči Číně, varuje Pesek.

Trumpově administrativě nejde jen o cla, obzvláště ji irituje „Made in China 2025“ a Jeden pás, jedna stezka. Trump potřebuje skórovat, trhům se nedaří, jeho legislativní vyhlídky jsou narušeny demokraty a jeho obsese zdí na jižní hranici nenese výsledky.

Také by to byl signál pro japonského premiéra Šinzó Abeho, který se nijak nehrne do bilaterální dohody s USA, přesněji řečeno ji nechce. Trump bude chtít i od Japonska a Jižní Koreje, aby se zavázaly, že nebudou manipulovat měnou, zatímco požaduje, aby americká centrální banka ustoupila od restriktivní politiky vedoucí k posilování dolaru.

USA ovšem nemohou jen tak někoho unilaterálně dosadit, jejich podíl ve Světové bance činí jen 16 %. Kim byl Američan narozený v Jižní Koreji. Kdyby Trump skutečně chtěl dosadit Malpasse nebo snad Ivanku, jistě se někdo postaví proti. Co kdyby Čína zkusila navrhnout lídra z rozvíjející se Asie?

Bílý dům ale často uspěje a používá při tom svou moc. Světová banka se například zařídila podle jeho přání (úprava úvěrové struktury), výměnou za navýšení kapitálu, které USA podpořily.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.