Žluté vesty vyzývají k „runu“ na banky. „Vyděláváte na našem těstě na chléb a máme toho dost“, říkají

Protestní hnutí chce, aby vláda začala brát jeho požadavky vážně. Ta volá po „plodné“ celonárodní debatě.

Aktivisté z francouzského protestního hnutí tzv. žlutých vest ve středu vyzvali svoje podporovatele k „runu“ na banky, tj. k masovému výběru veškeré hotovosti v bankách. Mezitím vláda vyzývá občany, aby svoji nespokojenost vyjádřili v celonárodní debatě, a ne demonstracemi na ulicích Paříže. Informaci přinesla agentura Associated Press.

Hnutí vyzvalo k masovému „runu“ na banky a slovy jednoho z aktivistů hnutí Maxime Nicollle to se mělo jednat o „referendum plátců daní“. „Vezmeme si zpět náš chléb… vyděláváte peníze na našem těstě, máme toho dost,“ řekl ve videu, které se objevilo na sociálních sítích.

Stoupenci hnutí tak doufají, že se jim povede donutit vládu, aby brala vážně jejich požadavky, v jednom z nich se mluví o právu občanů navrhovat a hlasovat za nové zákony.

Premiér Francie, Édouard Philippe ve středu vysvětlil, o co má jít ve „velké debatě“, kterou vláda plánuje příští týden. K diskuzním tématům má patřit klimatická změna, demokratické problémy, daně a veřejné služby, řekl premiér. Vláda chce přitom bohatou, nezaujatou a plodnou debatu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron rovněž oznámil kroky v hodnotě 10 miliard eur, které mají podpořit kupní sílu domácností ve Francii. Ve středu došlo k dalším menším střetům mezi asi 200 protestujícími a policií v souvislosti s návštěvou Macrona ve sportovní hale určené pro házenou. Policie použila na protestující slzný plyn, aby je udržela v dostatečné vzdálenosti od prezidenta.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.