Německý průmysl chce tvrdší politiku vůči Číně

Německé firmy potřebují Čínu jako trh a EU by měla ofenzívně reprezentovat svůj vlastní systém a hodnoty navenek.

Vlivná německá průmyslová asociace BDI, fakticky lobby německého průmyslu, vyzvala Evropskou unii k tomu, aby přijala tvrdší politiku vůči Číně, napsala agentura Reuters. Vyzvala také společnosti, aby omezovaly svoji závislost na Číně při výrobě v souvislosti s obavami o transfery technologií.

Dokument BDI konstatuje, že německé firmy potřebují Čínu jako trh, ale kritizuje neochotu Pekingu otevřít svůj domácí trh pro evropské firmy, jak požaduje Berlín i Brusel. Podle prezidenta BDI Dietera Kempfa je v zájmu Číny otevřít svůj trh a prosadit do praxe dlouho očekávané ekonomické reformy. BDI je také toho názoru, že by Evropská unie měla prosazovat vlastní systém a hodnoty doma, ale také je ofenzívně reprezentovat navenek.

BDI požaduje zpřísnění dotačních pravidel EU. Například by společnosti, které neprodukují výrobky v EU, neměly dostat státní dotace. EU by také měla více investovat do infrastruktury a inovací.

Jako hlavní německá obchodní lobby má BDI zvuk a vliv i na německou vládu.

Německo tvoří 30 % veškerého obratu mezi EU a Čínou, bilaterálně šlo v roce 2017 o 187 miliard eur. Vývozy do Číny jsou důležité pro německé průmyslové giganty jako jsou firmy BMW nebo Volkswagen. Podle odhadu německé Komory průmyslu a obchodu závisí na vývozech do Číny v Německu asi 900 tisíc pracovních míst.

Tón BDI byl ostřejší, ale jak řekl ekonom Komory průmyslu a obchodu Volker Treier, je třeba přitom mít na paměti obchodní význam Číny pro Německo. Slova se podle něj mají vážit s opatrností.

Ve vedení Volkswagenu potvrdili, že společnost považuje Čínu za místo, kde je rozhodně budoucnost Volkswagenu. Řekl to šéf společnosti Herbert Diess v souvislosti s plány investovat do technologií na elektrická auta

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.