Rusko se ohradilo vůči japonským výrokům o Kurilách

Moskva povolala japonského velvyslance s tím, že v Japonsku „hrubě zkreslují“ podstatu dohod o jednání nad mírovou dohodou mezi oběma zeměmi.

Rusko se ohradilo a obvinilo Tokio z toho, že zkresluje dohody, kterých bylo dosaženo v rámci prolomení patové situace ohledně Kurilských ostrovů a mírové dohody s Japonskem.

Japonský premiér Šinzó Abe se snaží tlačit na historickou dohodu s Ruskem. Během ledna se má sejít k jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jenže Rusko zatím nesignalizuje, že by se ostrovů vzdalo.

Rusko a Japonsko se o ostrovy, obsazené sovětskou armádou, dohadují sedmdesát let. Ministerstvo zahraničí Ruska si povolalo japonského velvyslance, aby mu sdělilo nespokojenost s posledními výroky Tokia. Ty mají „hrubě zkreslovat podstatu dohod mezi lídry Ruska a Japonska ohledně zrychlení vyjednávacího procesu“. Jednalo se o reakci na komentáře v Japonsku, které mluvily o tom, že Japonsko musí dosáhnout dohody s Rusy, kteří na ostrovech žijí, o jejich přesunu pod kontrolu Japonska. Moskvě se také nelíbily slova o tom, že Rusko odmítá Japonsku platit kompenzace za „okupaci“ ostrovů.

Tajemník japonské vlády řekl, že Japonsko už svoje postoje k těmto bodům Rusku předalo, odmítl ale sdělit detaily. Podle něj práce na hledání dohody pokračují dále.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.