Jazzové okénko Jana Schneidera: Caldonia, Ghost Notes a Gilsonova neznámá

Jazzový hudebník Jan Schneider provede zájemce hned třemi různými jazzovými skladbami: extrémně rychlou Caldonii, bubnovou Ghost Notes a nakonec spirituálním jazzem Jefa Gilsona. 

Děkuji za příznivé ohlasy na první Jazzové okénko! Budu tedy pokračovat. A jelikož jsem poprvé začal extrémně pomalu, osmělil jsem se dnes natolik, že volím pokračování extrémně rychlé. Ba, co dím, prý jde o jednu z nejrychlejších bigbandových skladeb, co kdy byly nahrány. Muzikantům něco řekne tempo přes 420, to je přece šílené! A přece bigband Woody Hermana v této skladbě neztrácí glanc a sóla mají i v tom strašném fofru smysl a vtip. Ale nedá se to hrát stále a vždycky, někdy se však taková klukovina povede. Je to „strašnej mazec“, Jake Hanna za (jak správně podotkli Suchý se Šlitrem) bitými nástroji to zvládá s přehledem, basista chvílemi přejde do half-timu, ale pak zase začne hrát rychle a ono to moc pěkně vyzní! Tak si to užijte, skladba se jmenuje Caldonia.

Minule jsem něco povídal o bubenících a jejich pohledu na svět. Následující ukázka – i když riskuji, že někoho bude nudit – je snad dostatečně zábavná, i když je to představení jednoho muže. Jmenuje se Bernard Purdie a je to velmi považovaný – zejména studiový – muzikant. Prý se podílel na nahrání už více než tří tisíc desek nejrůznějších interpretů. V ukázce Purdie vysvětluje, jak přišly na svět jeho Ghost Notes. Jsou to takové riffy, které se stanou v podstatě nechtěně, neúmyslně – ale zalíbí se, ujmou se a podněcují k dalšímu rozvoji. Historka, kterou z toho Bernard Purdie udělal, mi připomněla vyprávění malíře Rudolfa Němce, co povídal jeho kolega Antonín Tomalík: „Kurfa žifot šilena peznaděj, čidu domu, kopnu do fobraz – fobraz lepši! – kopnu ještě jednou – fobraz ještě lepši! – kurfa žifot šilena peznaděj“.

Třetí písnička je zase z oblasti zvané „spirituální jazz“, a dokazuje, že takovou hudbu mohou hrát nejen černí Američané. Jef Gilson byl francouzský muzikant, a nahrávka pochází z jeho archivu (Untitled) a nic bližšího o ní není známo. Jen to, že vám možná bude znít celý týden v uších a rezonovat v hlavě, což se stalo mně a já vám přeju ty krásné harmonie a kultivovanou a naléhavou vášeň!

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.