Macron z reforem ustupovat nechce

I přes probíhající protesty se má ve Francii měnit penzijní systém a také podpora v nezaměstnanosti.

Noviny Financial Times (vydání 10. ledna 2019) uvádí, že si Emmanuel Macron chce demonstranty „podat“, ale zároveň nabízí národní debatu.

Francouzský premiér uvedl, že navzdory protestům tzv. žlutých vest se bude pokračovat s reformami, informují noviny.

Emmanuelu Macronovi se zatím nepovedlo umrtvit hnutí, i když slíbil navýšení veřejných výdajů. Nicméně, ani žlutým vestám, se nepovedlo zlomit odhodlání Macrona a premiéra Édouarda Philippeho změnit penzijní systém země, konstatuje článek. Také se má změnit systém podpory v nezaměstnanosti.

Macronův přístup vůči žlutým vestám má dvě linie. Tvrdá je namířená proti těm, kteří postupují násilně. Více než 5600 lidí bylo zatčeno. Na druhé straně prý občané mají dát najevo své stížnosti během tříměsíční „národní debaty“.

Kdysi populární Macron se ovšem stal nenáviděnou postavou pro mnoho protestujících a snaží se znovu chopit kormidla. Vládu ponížil například bývalý boxerský šampion Dettinger, který se poté, co se pustil do policisty, šel sám udat. Fond na jeho podporu už dosáhl 100 000 eur.

Obvyklou reakcí prezidentů na problémy bývá vyhodit premiéra a snažit se oživit vládu. Jenže Macron je v politice nováček a nemá žádnou jasnou základnu a tím pádem by těžko nahrazoval Philippeho. FT citují politologa z burgundské univerzity, který říká, že Macron nemá žádnou skutečnou legitimitu a že je poněkud paralyzován.

Macronovy reformy, které zahrnují i škrty ve veřejných výdajích, posílily povědomí o tom, že je prezident pro bohaté, i proto, že právě pro ně zrušil daň.

Philippe zatím nechce příliš hovořit o další reformě – zrušení daně z nemovitosti. Možná, že 20 % nejbohatších domácností by daň platilo dál. Vláda ztrácí možnost danou demonstracemi, viz také požadavky žlutých vest týkající se nižších daní. Některé z nich jsou ozvěnou Macronových slibů, píše FT. Jenže další část požadavků se týká posílení veřejných služeb.

Evropské volby jsou už v květnu a ve Francii je stále napjatá situace, analytici proto tvrdí, že Macron by měl počkat na to, až se projeví jeho ústupky ve výdajích, než zahájí nové ambiciózní plány. Někteří mu radí, aby počkal, až se veřejné mínění uklidní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.