Orbán chce antiimigrantskou revoluci v EU

Přesto jeho Fidesz zůstává členem evropské frakce lidových stran, a to například s německou CDU.

Postoje maďarského premiéra směřují ke spojenectví Mattea Salviniho a Jaroslawa Kaczynského a jsou v rozporu s politikou Evropské lidové strany, napsaly noviny Financial Times.

Orbán se hodně oddálil své lidové straně, když vřele podpořil rodící se spojenectví mezi italskou Ligou a mezi polskou stranou Právo a spravedlnost. Uvedl také, že by antiimigrantské strany měly ovládnout každý orgán v EU.

Orbánův Fidesz je členem frakce Evropské lidové strany, například s CDU Angely Merkelové. Jenže jeho postoje, například podpora tzv. neliberální demokracie či častá kritika Bruselu spolu s antiimigračními postoji znamená, že ho sice někteří konzervativci obdivují, ale mainstreamem je kritizován.

Orbán ale také zdůraznil, že Fidesz zůstane členem frakce lidových stran, ale že chce, aby aliance Salvini – Kaczynski uspěla a s ní i antiimigrační strany v lidové frakci. A to tak, až budou schopny převzít Evropskou radu.

Orbán si pochvaloval Salviniho, je to v jeho očích hrdina, který ukazuje, že je možné zastavit migraci po moři. Nezapomněl ale uvést, že Maďarsko bylo první zemí, která dokázala zastavit migraci po zemi. Maďarský premiér dal najevo svou nechuť k francouzskému prezidentovi, kterého nazval „lídrem proimigračních sil“.

Orbán dodal, že migrace radikálně Evropu proměnila a stala se rozhodujícím faktorem v politickém procesu. Rozdělení na levici a pravici podle něj bylo překryto rozdělením na ty, kteří jsou pro migraci a kteří jsou proti.

Liberální myšlení se v Evropě dostalo do takového stádia, že hlavním nepřítelem svobody jsou dnes liberálové. Hlavní otázkou budoucnosti podle něj je, jak zůstat spojeni, když si země vybraly různé vize budoucnosti.

Orbán také bagatelizoval protesty proti tzv. otrockému zákonu, který se týká přesčasů. Tvrdí, že hlavní silou jsou dnes kvůli nízké nezaměstnanosti zaměstnanci a že zákon povoluje lidem pracujícím pro malé a střední firmy více flexibility.

Ilustrační foto: Autor – European People’s Party – EPP Congress Madrid, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45303762

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.