Trump se zazdil

Bez zdi by Trump nebyl prezidentem, nyní se stává fakticky jeho jediným politickým tématem.

Edward Luce pro Financial Times objasňuje Trumpovu posedlost zdí na hranicích mezi USA a Mexikem.

Není jasné, kdy bude znovu „otevřen“ federální rozpočet, přiznává na začátku komentátor Financial Times. Je ale jasné, že Kongres prezidentovi peníze na stavbu zdi s Mexikem nedá. Donald Trump tak čelí dilematu, které bude o to silnější, čím více se bude blížit další termín voleb. Jeho kariéra by bez slibu postavení zdi nebyla, myslí si Luce.

Trump bude svalovat vinu za nemožnost postavení zdi na demokraty a bude si počínat jako fanatik, jako ho definoval Churchill: je to někdo, kdo nemůže změnit svůj názor a kdo nechce změnit téma. Za rukojmí si přitom Trump bere americkou politiku.

Steven Bannon, Trumpův bývalý poradce, tvrdil, že Trump nebude znovu zvolen, pokud se mu nepodaří postavit zeď. To ale tak být nemusí. Jednak, nemá moc o čem jiném mluvit, v jeho domácí agendě zbyla už jen zeď. Kroky, jako daňová reforma, by udělal asi každý republikán, myslí si Luce.

Trump sice slíbil, že pomůže Američanům, na které se zapomnělo a že nastartuje infrastrukturní projekty, ale obojí v Trumpově mysli splývá právě v onu zeď. Američani, na které se zapomnělo, budou chráněni před hordami Hispánců, a zároveň by zeď byla největším projektem tohoto typu po Velké čínské zdi. Navíc, jak nově víme, ji nechce z betonu, ale z oceli, což by byla velká podpora pro místní oceláře.

Jeho zeď byla „velké krásné“ téma pro jeho voličskou základnu, na které nelze zapomenout. Když ji ovšem Trump nebyl schopen postavit za dva roky, kdy měl celkovou podporu republikánů, proč se o to pokouší nyní, když se kyvadlo vychýlilo k demokratům?

Je to proto, domnívá se Luce, že zeď pro Trumpa byla vždy jen slogan. Umělá krize se zastavila, jak byl Trump zvolen. Krize se zázrakem obnovila před volbami do Kongresu. Zkrátka krize na hranicích mají vyvolávat strach a pobouření a jsou na denním pořádku, když vládnou demokraté, píše ironicky Luce.

Trump má velkou podporu v republikánské straně, kolem 89 %. Tím se může lehce zbavit protikandidáta. Jenže to je i jeho slabost, protože mu to bere šance na druhé zvolení, myslí si Luce. Takže se místo toho sám zazdil.

Je možné, že Trump vyhlásí národní výjimečný stav a bude chtít na zeď použít vojenské prostředky. V tu chvíli se jeho posedlost zdí změní na ústavní krizi.

Knižní tip k tématu: Robert D. Kaplan, Pomsta geografie: Co mapy vyprávějí o příštích konfliktech a boji proti osudu (Bourdon, 2013)

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.