Macron píše dopis francouzskému lidu

Francouzský prezident bezprecedentně oslovil Francouze, které zve dopisem k národní debatě.

Noviny Neue Zürcher Zeitung informovaly, že taková iniciativa ze strany francouzského prezidenta je první svého druhu. Emmanuel Macron zveřejnil dopis občanům, nejde ale o referendum.

Zemi rozpolcenou protesty Žlutých vest chce Macron usmířit „národní debatou“. Lidé v celé zemi se mají účastnit diskuzí, které mají trvat až do 15. března.

Je to bezprecedentní iniciativa, návrhy mají vést k nové „smlouvě pro národ“. V dubnu proběhne vyhodnocení debat. Macron prohlásil, že pro něj žádné otázky nejsou zakázané. Dal zároveň najevo, že nejde ani o volby, ani o referendum.

Protest Žlutých vest je pro Macrona, který se nechce vzdát své reformní agendy, velkým problémem, jeho oblíbenost rapidně klesá.

Hlavním obsahem debaty mohou být daně a veřejné výdaje, uspořádání státu, ekologická změna, demokracie, o přistěhovalectví nemluvě, Macron zmínil téměř tři tucty témat. Premiér Philippe má za úkol poskytnout detaily k debatě. Lidé mají vyjádřit svou kritiku a své reformní návrhy. Hlavní roli budou hrát radnice po celé zemi.

Minulou sobotu bylo v ulicích asi 84 000 lidí.

Francouzi zatím od této debaty nečekají velké změny. Sedm z deseti si myslí, že debata k žádným užitečným opatřením nepovede.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.