Trump vyhrožuje Turecku

Americký prezident Ankaře vyhrožuje vážnými hospodářskými dopady v případě útoku na kurdské milice v Sýrii.

Co se stane s Kurdy na severu Sýrie? Po stažení americké armády by mohli být vydáni do Turecka, myslí si německá televize ARD Tagesschau. Pokud by Turecko zaútočilo na spojence, bude ekonomicky zničeno – tak nyní vyhrožuje americký prezident Donald Trump.

Spor ohledně Kurdů trvá. Trump vyhrožuje na Twitteru a požaduje ochranu Kurdů v Sýrii. V případě tureckého útoku na síly YPG vyhrožují USA vážnými ekonomickými dopady na Turecko. Trump si zatweetoval, že by USA Turecko „ekonomicky zničily“, těžko říci, co tím myslel. Zároveň varoval Kurdy, aby Turecko neprovokovali.

Odpověď z Ankary na sebe nenechala dlouho čekat, prezidentův mluvčí také varoval – tentokrát Spojené státy, aby nestály na straně teroristů. Připomněl také, že strategické partnerství mezi oběma zeměmi nesmí být zatíženo teroristickou propagandou.

Pro Turecko je prostě YPG odnoží kurdské PKK. Trump oznámil, že stáhne ze Sýrie 2000 vojáků, vojenský materiál prý již zemi opustil.

Stažení vojáků je zdůvodněno tím, že prý již byl poražen Islámský stát. Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton nedávno Turecko navštívil (informovaly jsme zde) a vznesl požadavek na bezpečnost pro kurdské milice. Byl prudce odmítnut.

Za Baracka Obamy se USA vložily do kampaně proti Islámskému státu, tvrdí Tagesschau. Oznámením stažení vojsk rozčílil Trump nejen syrské Kurdy, ale i část Kongresu a James Mattis se vzdal funkce ministra obrany.

Ilustrační obrázek: Autor – White House Photo by Shealah Craighead – https://www.whitehouse.gov/wp-content/uploads/2018/09/new-POTD-September-10-2018.jpghttps://www.whitehouse.gov/1600daily/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72654834

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.