V USA pokračuje „uzavírka vlády“

Podle průzkumů se snížil počet Američanů, kteří jsou proti zdi. Hlavním viníkem vládního „shutdownu“ je podle průzkumů prezident Donald Trump.

Už 24 dnů trvá vládní uzavírka, řešení není v dohledu, píše Neue Zürcher Zeitung. Trump i nadále požaduje 5,7 mld. dolarů na stavbu zdi na hranici mezi USA a Mexikem a demokraté mu je nechtějí dát.

Washington Post a stanice ABC přinesly průzkum, který ukazuje, kdo má na zdi zájem a také koho činí Američané odpovědným za současný stav. Zeď stále odmítá většina, 54 %, ale v minulém roce bylo proti 63 % Američanů. Nejsilněji vzrostla podpora zdi u republikánů, ze 71 % na 87 %.

Pokud se ale zeptáme, kdo za to může, pak jsou na tom republikáni špatně. 53 % tázaných se domnívá, že vinu za uzavření vlády nese Trump a republikáni, jen 29 % viní demokraty a vinu obou stran vidí 13 %.

Zajímavé je, že čísla korespondují s průzkumem, který byl proveden za Obamova „shutdownu“ v roce 2013. Vyhlášení stavu nouze, který by Trumpovi umožnil dostat se k penězům na zeď, ale podporuje jen 31 % dotazovaných. Možná to ale bude jediná možnost, jak vyvést americkou politiku ze slepé uličky, myslí si NZZ.

Strany se zatím nepohnuly – z taktických důvodů před prezidentskými volbami v roce 2020.

Republikáni v Senátu si ohledně dopadů uzavírky na svou stranu dělají starosti. Vlivný senátor Lindsay Graham proto vymyslel řešení, jak uzavírku dočasně prolomit. Vládní úřady by se dočasně otevřely a mezitím by pokračovala jednání s demokraty. Pokud by se ani toto nepovedlo, pak je řešením onen stav nouze.

Vyhlášení stavu nouze je politicky velice problematické, zasahuje do pravomocí Kongresu. Přestože došlo k navýšení počtu migrantů ze střední Ameriky, těžko lze tvrdit, že situace na jižní hranicí připomíná nouzi. Oni se totiž nechtějí do USA dostat ilegálně, oni usilují o azyl.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.