Rusko se v minulém roce zbavovalo dolaru a posílilo rezervy v jüanech

Vedle jüanu Rusko navyšovalo rezervy v eurech a v japonských jenech, ty dolarové snížilo.

Rusko v minulém roce snížilo držbu dolaru, navýšilo rezervy v jüanech, euru a japonském jenu. Rusko se tím brání sankcím z USA, uvádí Financial Times (vydání 11/01/2019).

Centrální banka snížila své dolarové rezervy na 100 mld. dolarů. Rusko následně přesunulo po 44 mld. do eur a jüanů, 21 mld. do japonské měny. Obecně roste povědomí, že držba dolarů je riziková a je to součást plánu proti sankcím.

Ruské devizové rezervy ve výši 485 mld. dolarů jsou nyní z 32 % v eurech, v dolarech z 22 %. Polovina dolarových rezerv má základ v USA, takže Rusko zřejmě přesouvá některá aktiva do jiných jurisdikcí.

Rusko na dubnové sankce, které poškodily rubl, reagovalo rychlým výprodejem amerických obligací. Od té doby Rusko uskutečňuje další protisankční opatření.

Například ruský prezident podporuje dedolarizaci a chce, aby firmy mezinárodně obchodovaly v rublech, eurech a jüanech. Firmy by se také měly držet na domácí burze.

Ministerstvo financí prodalo dluhopis v hodnotě jedné miliardy eur, což ukázalo, že poptávka je silná navzdory americkým sankcím, které by mohly směřovat i proti ruskému suverénnímu dluhu.

Ovšem nejvýznamnější změnou je posun devizových rezerv směrem k čínskému jüanu, jehož podíl byl ještě před rokem téměř neviditelný, zatímco dnes je už 15 %. Výnosy z držby jsou mnohem vyšší, 3,2 %, kdežto u dolaru jen 0,35 %.

Rusko má stále intenzivnější vztahy s Čínou. Výběr je snadný. Devalvací jüanu určitě Rusko trošku ztratí, ale u sankcí se ztratí mnohem víc.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.