Teherán ostře kritizoval Polsko za pořádání mezinárodní konference o Íránu

Setkání v Polsku oznámil americký ministr zahraničí a má pomoci sblížení postojů EU a USA vůči Íránu.

Íránské úřady si povolaly polského chargé d’affaires a zrušily chystaný polský filmový festival, napsala agentura Associated Press. Jednalo se o reakci Teheránu na oznámení amerického ministra zahraničí Mika Pompea, že Polsko bude v polovině února hostitelem mezinárodní konference o Íránu.

Pompeo je nyní na okružní cestě po zemích Blízkého východu, kde šíří proti-íránské postoje administrativy Donalda Trumpa. V neděli řekl v Kataru, že doufá, že setkání v Polsku umožní světu uvidět obrovskou koalici, která chce napomáhat stabilitě a míru na Blízkém východě. Cílem má prý být, aby se Írán začal chovat jako normální země.

O konání mezinárodní konference v Polsku mluvil Pompeo už v Egyptě, kde byl na návštěvě minulý pátek. Mezi pozvanými figuruje také premiér Izraele Benjamin Netanjahu.

Teherán reagoval během neděle, když sdělil polskému diplomatovi Wojciechu Unoltovi, že konferenci považuje za „nepřátelský“ krok ze strany Spojených států. Podle vyjádření nejmenovaného íránského představitele podnikne v případě konání konference Írán vůči Polsku nespecifikované kroky.

Ministerstvo kultury Íránu již zrušilo plánovaný festival polských filmů, který se měl konat na konci ledna.

Polská strana (v neděli) zatím nereagovala. Ministr zahraničí Jacek Czaputowicz ale v sobotu řekl, že konferenci vidí jako platformu pro mezinárodní dialog, který má sblížit postoje USA a EU vůči Íránu. Polsko prý podporuje evropský postoj k jaderné dohodě, ale zároveň varoval, že dohoda samotná nestačí k tomu, aby Írán přestal destabilizovat region.

Po Pompeově oznámení konference prohlásil íránský ministr zahraničí Muhammad Zaríf, že je to ostuda polské vlády a připomenul roli Íránu při zachraňování polských životů v době druhé světové války. Tehdejší Persie hostila desítky tisíc polských uprchlíků ze sovětských pracovních táborů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.