Skotské zájmy lze chránit jen nezávislostí, zní z Edinburghu

Po úterním debaklu požaduje skotská premiérka druhé referendum o Brexitu a znovu zopakovala: Brexit je proti vůli Skotska.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová ve středu odcestovala do Londýna, kde se měla sejít s předsedou parlamentní frakce Skotské národní strany v britském parlamentu Ianem Blackfordem, aby podpořila druhé referendum o Brexitu, informovaly skotské noviny Herold. Podle jejího názoru je totiž nové referendum „jedinou důvěryhodnou možností“.  Vedle toho je „stále jasnější, že širší zájmy Skotska se dají chránit jenom jeho nezávislostí“. Sturgeonová také naznačila, že Skotsko volilo v referendu v roce 2016 jinak, a že by nemělo být proti své vůli vytrženo z Unie. Je prý načase zastavit ručičky hodin a celý Brexit znovu předat voličům.

Sturgeonová také komentovala svůj rozhovor s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Podle ní nebylo jasné, zda má Mayová realističtější nápad, co dělat dál. A z rozhovoru s Mayovou ani nevyplynulo, zda je britská premiérka otevřená nějaké podstatnější změně myšlení.

Konzervativní poslanci ale skotskou premiérku hned kritizovali. Chce prý využít hlasování o Brexitu pro nové referendum o nezávislosti Skotska na Velké Británii. Například konzervativní poslanec Douglas Ross obvinil „skotské nacionalisty“, že „chtějí narušit Brexit jak jen to jde a využít ho jako nástroj pro uspořádání druhého referenda o nezávislosti.“ Ross byl také toho názoru, že parlamentní porážka současné dohody o Brexitu by měla Británii a především ostatní evropské národy vést k jejímu přehodnocení, k většímu úsilí o dosažení dohody a následné změně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.