Američtí zákonodárci jdou svorně proti Huawei a ZTE

V USA připravují zákon, který zakáže export amerických komponent jakékoliv čínské telekomunikační firmě porušující americké sankce či exportní kontroly. Konkrétně jmenuje firmy Huawei a ZTE.

Američtí zákonodárci připravili zákon, který by měl zakazovat prodej amerických čipů a dalších komponent firmě Huawei a ZTE, či jakékoliv další čínské telekomunikační firmě, která by porušila americké sankce či exportní kontroly.

Wall Street Journal informoval, že se údajně vyšetřuje obvinění, že firma Huawei ukradla obchodní tajemství firmy T-Mobile. Huawei uvedla, že s T-Mobilem urovnala spor v roce 2017 poté, co verdikt soudu zněl, že nebyla zjištěna žádná škoda, obohacení či špatné konání ze strany firmy Huawei.

Legislativa je další ukázkou boje současné americké administrativy proti Číně.

USA také obvinily čínskou firmu Fujian Jinhua z toho, že ukradla obchodní tajemství americké firmy, která se zabývá polovodiči. Jinhua odmítla obvinění, byla ovšem umístěn na seznam firem, které nesmějí od amerických firem nakupovat zboží.

Nyní senátoři, jak ze strany republikánů, tak demokratů předložili zákon, kterým by prezident zakazoval export amerických komponent jakékoliv čínské telekomunikační firmě, která poruší americké sankce či exportní kontroly. Zákon přímo uvádí firmy Huawei a ZTE, které jsou v USA vnímány s velkou nevolí a které jsou také obviněny z toho, že nerespektují sankce na Írán.

Senátoři uvedli, že Huawei je zpravodajská agentura čínské komunistické strany. Když prý tyto firmy poruší americké sankce, nebo exportní kontroly, musejí dostat trest smrti, řekl senátor.

Washington také tlačí na spojence, aby nekupovali vybavení od Huawei. Zakladatel firmy Huawei jakákoliv obvinění ze špionáže popřel.

Kanada zadržela dceru zakladatele Meng Wančou v prosinci na základě žádosti amerických úřadů, protože se prý podílela na systému vyhýbání se sankcím proti Íránu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.