Německé hospodářství zpomaluje

Do recese snad podle posledních odhadů německých statistiků země nevstoupila.

Během roku 2018 Německo hospodářsky zpomalilo, růst byl dokonce nejslabší za posledních pět let, napsala agentura Associated Press. V roce 2018 činil 1,5 %, což je oproti 2,2 % v roce 2017 značné snížení. Pozitivní zprávou ale podle statistiků bylo, že v posledním čtvrtletí se Německu podařilo vyhnout recesi. Příčinou byl překvapující nárůst výdajů domácností a spotřeby. Nezaměstnanost v Německu byla v roce 2018 3,3 % a hospodářství rostlo devátý rok za sebou.

Zpomalení v Německu ale vyvolává obavy v rámci eurozóny, přidávají se k němu navíc obavy z vývoje v oblasti světového obchodu v souvislosti s konfliktem mezi USA a Čínou.

Čína je největším obchodním partnerem Německa z hlediska obchodního obratu. Jedná se také o největší trh pro automobily, takže je důležitým zdrojem zisků pro německé společnosti jako Daimler, Volkswagen nebo BMW.

Evropská centrální banka už naznačila, že pokud se ekonomika zhorší, odloží plánované zvýšení úrokových sazeb.

Statistická agentura byla mírně optimistická ohledně výsledků za poslední, čtvrté čtvrtletí roku 2018. Konečná čísla budou známa až v únoru, ale nyní se předpokládá, že předběžné výsledky neukazují na recesi a že lze najít „náznaky mírného zlepšení“ ve srovnání s třetím čtvrtletím, které vstup Německa do recese naznačovalo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.