Řecká vláda kvůli dohodě s Makedonií nepadla

Tsiprasova levicová vláda bude pokračovat a má těsnou parlamentní podporu.

Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase obstála v hlasování o nedůvěře, která se konala pozdě ve středu. Hlasování o nedůvěře bylo vyvoláno rozpadem vládní koalice z důvodů dohody o změně jména Makedonie. Balkánská republika se má oficiálně jmenovat Republika severní Makedonie.

Vláda dostala nakonec podporu 151 poslanců, 148 bylo proti. Tsiprasova vláda tak získala minimální potřebnou podporu v parlamentu k tomu, aby mohla pokračovat. Při horké debatě během středečního jednání Tsipras obhajoval dohodu s Makedonií, která podle něj přinese stabilitu Balkánu. Řekl také, že ve složitých časech musí mít Řecko jasnou pozici.

Lídr malé nacionalisticky orientované strany Panos Kammenos v neděli rezignoval na post ministra obrany, a to v souvislosti s dohodou, se kterou nesouhlasí. Informovali jsme o tom zde.

Změna názvu Makedonie umožní zemi ucházet se o vstup do Evropské unie a do NATO, protože odstraní řecké námitky spojené s názvem země, na který si obě země dělají nárok.

Díky podpoře několika nezávislých a opozičních poslanců bude Tsiprasova vláda pokračovat. Její řádný termín končí v říjnu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.