Trump chce cla na auta z EU. Ve hře jsou zemědělské výrobky z USA

USA tak chtějí donutit EU, aby otevřela svůj trh americkým zemědělským výrobkům.

Senátor z Iowy říká, že americký prezident chce EU donutit k ústupkům u zemědělství, informovaly noviny Financial Times.

Republikánský senátor je Trumpovi blízký. Financial Times nyní přinesly zprávu, že Donald Trump chce cla na evropská auta – chce tak donutit EU, aby otevřela trh zemědělských produktům z USA.

Senátor Chuck Grassley uvedl, že ví, že EU se „hrozně moc“ bojí cel na auta a právě tento nástroj by ji mohl donutit ustoupit u zemědělských výrobků.

Do 17. února se má objevit zpráva s informací, zda dovoz zahraničních aut ohrožuje národní bezpečnost USA. USA tvrdě tlačí na EU a chtějí zlomit její odpor a zahrnout do jednání zemědělské výrobky.

Zástupci EU se nechali slyšet, že snaha uvalit cla na auta by vedla k odvetě. Americká cla na auta by byla velkým úderem pro evropské i japonské výrobce automobilů.

Trump si zároveň nechává prostor pro „flexibilní“ rozhodování, na koho by byla cla uvalena a jak moc.

Senátor Grassley řekl, že do jednání se musí dostat zemědělství, jinak dohodu neschválí Kongres. Grassley řekl, že když se chce v Senátu něco prosadit, tak tam musí být zemědělství.

Evropští politici ale nechtějí v případě zemědělství povolit. Je to přímo toxické téma, upozorňují FT, jednak kvůli mocným zemědělským zájmům a také obavám spotřebitelů z geneticky modifikovaných potravin. USA mají oproti EU velmi laxní předpisy, viz spor o chlorem omývaná kuřata a dobytek krmený hormony.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.