Rozpočtová uzavírka ohrožuje americkou ekonomiku

Jak ukazují zkušenosti z minulosti, dlouhodobá uzavírka americké vlády dopadne na místní ekonomiku.

Rekordní uzavírka americké vlády se projevuje na ekonomice. Ohrožuje důvěru firem, které už jsou nyní v obavách z obchodních sporů a výkyvů na akciovém trhu, informují noviny Financial Times (vydání 17/01/2019)

Uzavírka měla na americkou ekonomiku jen malý dopad, ale nyní guvernér FEDu Jerome Powell tvrdí, že dlouhodobá uzavírka ekonomiku těžce zasáhne. Pat vstupuje do 4. týdne, spolu s ním rostou obavy o tzv. dluhový strop, který se může ukázat být zásadním problémem v létě.

Příklad z roku 2013 naznačuje dopady. Tehdy více než 800 000 pracovníků federální vlády 16 dní nedostávalo mzdu, což se následně projevilo poklesem 0,3 % HDP.

Současné odhady tvrdí, že každý týden uzavírky bude mít dopad 0,08 procentního bodu HDP, pokud se připočte ztráta těch, které vláda najímá, jsou tu další 0,05 procentního bodu.

Data by se měla vrátit k normálu hned, jak se vládní zaměstnanci vrátí do práce. Jenže nyní se dostáváme do „nepoznaných vod“, takže ekonomický dopad bude větší, jak tvrdí také Standard and Poor´s. Projeví se například výrazněji ztráta spotřebitelské poptávky. Jsou tu i další efekty: nefungují služby poskytované americkou vládou a samozřejmě je poškozena důvěra spotřebitelů i firem. Pozdrženy jsou procesy schvalování, půjček, veřejných zakázek, schvalování léků, zavření parků a muzeí může negativně ovlivnit cestovní ruch.

Pokud by uzavírka pokračovala dále, objeví se problémy s podpůrnými programy, jako například s potravinovými poukázkami, které pomáhají více než 40 milionům Američanů. Někteří dokonce tvrdí, že by růst mohl být snížen až k nule za první čtvrtletí.

Uzavírka zároveň vysílá signál o amerických politicích, o jejich schopnosti efektivně vládnout.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.