Švédská sociální demokracie nakonec bude u moci, navzdory katastrofálnímu volebnímu výsledku

Staronový premiér Stefan Lofven chce rozbít tradiční švédské politické dělení. Bude to fungovat?

Je to paradox, píše článek novin Financial Times, sociální demokracie utrpěla nejhorší výsledek za posledních sto let, a přesto nakonec bude její představitel premiérem. Aby zůstal u moci, musel se Lofven podívat zcela jinak na politické dělení ve Švédsku. Pokouší se zadržet nástup Švédských demokratů.

Lofven nemohl spoléhat na levicový blok, který na většinu nedosáhl a musel se obrátit na liberální a pravicové strany. Dosáhl s nimi dohody v 73 bodech, které mimo jiné třeba zahrnují liberalizaci trhu s bydlením. Lofven přitom zničil pravicovou alianci sestávající ze čtyř uskupení.

Pro Lofvena je to osobně možná strategické vítězství, ale sociální demokracie za to zaplatí vysokou cenu. Švédské řešení je sledováno po celé Evropě, v níž se objevuje stále více stran, jako jsou Švédští demokraté.

Existují zhruba dva způsoby, jak reagovat na nárůst pravicových sil. Jeden je známý z Norska či Rakouska – konzervativní síly vtáhnou pravicové síly do vlády. Druhý je německý přístup, vytvoření velké koalice a vyčlenění pravicových populistů.

Švédský model je poněkud odlišný, protože Lofven si zajistil podporu od krajní levice, pravicový blok rozbil a získal podporu dvou menších pravicových uskupení. Jde prý hlavně o kulturní témata, kde je blízkost, tj. ekologie a imigrace. Zdá se, že je to pro Švédsko důležitější než tradiční pravo-levé dělení.

Švédsko je netypický příklad. Pravice by spolu se Švédskými demokraty mohla pohodlně vládnout, ale místo toho umožní vládu sociálních demokratů.

Švédští demokraté uspěli i v místních volbách, kde už budou zapojeni. Ukáže se, jak se spolupráce s nimi osvědčí.

Lofvenova vláda to ale nebude mít lehké, bude muset neustále manévrovat mezi krajní levicí, levicí a liberály. Sociální demokraté, kteří byli zvyklí na to, že politické scéně zcela dominovali, se budou muset učit umění kompromisu.

Na Švédsku spočívají zraky především kvůli otázce, jak zastavit populisty. Dohoda o 73 bodech toho o kriminalitě a imigraci moc neobsahuje. Přitom to jsou hlavní body Švédských demokratů. Dokáže nový švédský model přežít?

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – SPÖ Presse und Kommunikation – 43. Bundesparteitag der SPÖ, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37824147

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.