Čína snižuje očekávání z nové technologie 5G

Státní média i šéf Huawei najednou mírní očekávání spojená se zaváděním nové komunikační technologie. 

Čínská státní média se snaží snížit očekávání spojovaná s nástupem technologie 5G, což odráží obdobné kroky čínských technologických společností Huawei a dalších. Panují totiž obavy, že ambiciózní plány Číny postavit a testovat novou síť 5G mohou, díky pokračující celní válce s USA, narazit na problémy. Vedle toho, uvádí článek, se ozývají dohady, že Trumpova administrativa znovu zakáže export čipů pro čínské firmy a omezí jejich operace v USA.

Oficiální noviny čínské vlády Global Times a hlavní stranické noviny Deník lidu publikovaly úvodníky, které se snaží zmírnit očekávání s tím, že zavedení sítí 5G bude postupné a většina lidí se bude muset spolehnout na síť 4G déle, než se předpokládalo.

V nedávném rozhovoru mluvil zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej o tom, že se přecenily možnosti společnosti i technologie 5G a její hardware. Také on mírnil očekávání, technologie se totiž měla začít zavádět už v letošním roce, zatím prý ale neprošla testem v reálných situacích. Tato slova zahájila období smiřování se Číny s jejím postavením, nehledě na její odborné znalosti a schopnosti, v globálním závodě k 5G (psali jsme zde). Zatímco v Číně vyvolávalo mediální pokrytí technologie 5G národní hrdost, na Západě rostly obavy.

Firma Huawei, přestože je jedním z mála dodavatelů síťových zařízení 5G, se tak stala hromosvodem pochybností a kontroly, v některých zemích je držena na okraji trhu, zatímco v jiných je pro ni uzavřen.

Čínské noviny také přiznaly, že technologie je stabilní a dost vyvinutá na to, aby bylo možné začít ji zavádět, ale úspěch spočívá v možnosti jejího využití v kompatibilních přístrojích a mobilech. Na druhou stranu čínský náměstek ministra informačních technologií minulý týden ohlásil, že čínská síť 5G je připravená pro komercionalizaci.

Od roku 2015 Čína investovala do této technologie 24 miliard dolarů a postavila pro ni o 320 tisíc základních stanic více než USA.

Ilustrační foto: Autor – Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39128259

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.