EU se stále snaží udržet íránskou dohodu

Evropské velmoci se snaží o udržení íránské jaderné dohody, a to ještě před jednáním konference o Íránu v Polsku, které tak narušilo jednotu EU.

Jedná se o dvojí přístup: na jedné straně hrozba dalších sankcí vůči Teheránu, na druhé zavedení nezávislého platebního kanálu, informují Financial Times.

Tři země – Velká Británie, Francie a Německo – chtějí zachránit íránskou dohodu. Vnímají proto historické setkání EU s ministry zahraničí zemí Arabské ligy svolané USA a Polskem na konec února jako snahu o jestřábí postoj v rámci EU a chtějí se na společném postupu dohodnout před polovinou února.

Írán odmítá, že by byl zapojen do útoků na evropské půdě, konkrétně ve Francii a Dánsku, kterými si údajně vyřizuje účty s opozicí a jejími exilovými představiteli žijícími v evropských zemích.

Evropský přístup má zdůraznit, že jaderná dohoda je důležitá, že by měla být zachována, ale zároveň je potřeba vyvíjet tlak na Írán, protože vraždění opozičních představitelů není možné tolerovat.

Diplomaté se ale nemohou dohodnout na míře „pobídek a trestů“, navíc má platební kanál do Iránu, o němž se již dlouho mluví, zpoždění.

Evropské země chtějí zachovat íránskou jadernou dohodu, ale zároveň se bojí odvety Spojených států.

Teherán už proti tomuto setkání formálně protestoval a řada dalších zemí je jím znepokojena. Spojené státy zapojením Polska do jeho organizace narušily jednotu EU. (O tématu jsme informovali zde).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.