Nová zpráva Oxfamu: 26 nejbohatších lidí má majetek jako 3,8 mld. nejchudších

Globální nerovnost i nadále vede k tomu, že pár miliardářů si žije skvěle na úkor nejchudších lidí, tvrdí nová zpráva.

Zpráva s podtitulem „Public Good or Private Wealthuvádí, že 26 nejbohatších lidí na Zemi má stejné bohatství jako 3,8 mld. nejchudších. Oxfam svou zprávu pravidelně zveřejňuje před začátkem Světového ekonomického fóra v Davosu.

Na světě je asi 2 200 miliardářů, jejich bohatství se minulý rok zvýšilo o 12 %. Naopak, nejchudší polovina světa zaznamenala pokles svého bohatství o 11 %.

Propast se rozšiřuje, protože v roce 2017 to bylo 43 miliardářů, kteří vlastnili to, co chudá polovina lidstva. Nyní je to jen 26 lidí.

Dekáda po finanční krizi je rájem pro nejbohatší, počet celkových miliardářů se v tomto období zdvojnásobil. Nejbohatším mužem je Jeff Bezos, majitel Amazonu. Jen jedno procento jeho bohatství je stejné jako celý zdravotnický rozpočet Etiopie, která má 105 milionů obyvatel.

Oxfam ovšem přiznává i radikální pokles v kategorii extrémní chudoby, což je velký výsledek za posledních dvacet pět let.

Zpráva varuje před nedostatečným financováním veřejného sektoru, které přispívá k prohlubujícím se rozdílům, i přístup ke vzdělání a zdravotní péči je tíživým problémem.

Pro lepší financování veřejných služeb navrhuje Oxfam zavedení daně z bohatství a restrikce na offshorové bankovnictví. Jen půlprocentní daň pro 1 % nejbohatších lidí by mohla financovat školní docházku 262 milionů dětí a poskytnout zdravotní péči 3,3 milionům lidí.

Na světě je dost bohatství, aby každý člověk měl šanci. Vlády musejí konat a zajistit, aby bohatí a firmy platily svůj spravedlivý podíl a z něj financovat veřejné služby.

Ilustrační obrázek: Autor – Edward Hands – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75493568

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.