Svět se s čínskou paranoiou vydává na nebezpečnou cestu

Protičínské nálady, růst nedůvěry a paranoia, které se na Západě šíří, nic dobrého nepřinesou.

Středeční úvodník čínského listu South China Morning Post se věnuje otázce globální bezpečnosti a obavám Západu z čínských technologických společností.

Jak se v úvodníku píše, nic dobrého z protičínských nálad, které se v této souvislosti šíří na Západě, nevzejde. Huawei a další technologické společnosti byly obviněny, že svoje výrobky využívají ke špionáži, žádné důkazy takového jednání ale nebyly doloženy. Šíří se nedůvěra a paranoia, zatímco situace spěje k zákazu všeho čínského.

Článek varuje, že svět se vydává na nebezpečnou cestu. Dějiny ukazují, že konflikty minulosti vznikaly podobně.

Vzniká toxická atmosféra a podezření vznikají i tam, kde by neměla. Tvrdí se, že čínské chytré telefony sbírají prostřednictvím čipů osobní data a že autobusy v USA jsou vybaveny odposlouchávacími zařízeními v sedadlech. Německý kyberbezpečnostní představitel řekl, že po analýze dat se nepodařilo ve vybavení Huawei nalézt nic, co by znamenalo bezpečnostní riziko. Známý ekonom Jeffrey Sachs byl kritizován za svoje hodnocení kauzy – údajně zastává pročínské názory.

List dále upozorňuje, že obchodní válka USA s Čínou je hlavním bodem Trumpovy strategie jak vylepšit ekonomickou pozici USA. Už dlouho slouží tvrzení o spojení čínských společností s čínskou vládou jako argument pro zrušení spolupráce z důvodu národní bezpečnosti. To se dotklo konkrétně společnosti Huawei a ZTE i technologie 5G. Příklad USA následovaly Japonsko, Austrálie a Nový Zéland, evropské země o zákazech uvažují.

Názornou ukázkou současného stavu je zatčení šéfa pobočky společnosti Huawei v Polsku za špionáž, v jehož důsledku vláda uvažuje o zákazu tohoto vybavení. Také v České republice vláda, s ohledem na bezpečnostní rizika, zakázala využití telefonů Huawei ve státních úřadech. Prezident Miloš Zeman, který si uvědomuje ekonomický význam Číny i to, že obvinění padla bez důkazů, tyto kroky zpochybnil. Ve Švédsku se zase bojí, že čínský satelit zajistí přístup k informacím čínské armádě.

Pro čínské společnosti bude obrovsky náročné bojovat s takovými předsudky, míní úvodník dále. Lidé na Západě mají stále větší obavy z čínských výrobků a každé nové tvrzení prohlubuje nedůvěru a paranoiu. Politici by si měli při prosazování protičínské politiky uvědomit nebezpečnost takového jednání pro globální stabilitu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.