Trumpa spor o hraniční zeď poškodil

Politická bitva o hraniční zeď Donalda Trumpa oslabila, jeho popularita během rozpočtové uzávávěrky klesla na asi 35 % a peníze na zeď stále chybí.

Prezident USA Donald Trump vyšel z politické bitvy o hraniční zeď, která vedla k uzavírce vlády, politicky oslaben. Mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová byla silnější, tvrdí agentura Reuters.

Američané už měli 35denní uzavírky dost, takže Trump nakonec musel ustoupit a „otevřel“ vládu do 15. února. Prozatím tedy 5,7 mld. dolarů, které požadoval pro zeď, nedostal.

Trump se radil se svým viceprezidentem a také zetěm, kteří mu údajně prezentovali čtyři možnosti. Jedna z nich byla vyhlášení nouzového stavu, což by mu poskytlo peníze pro zeď, ale zároveň také zaručilo soudní spor.

Spor tedy není u konce. Trump si prý myslí, že demokraté nakonec podpoří bezpečnostní zeď, i když mu Pelosiová jasně řekla, že od Sněmovny reprezentantů to po listopadovém volebním vítězství demokratů nemůže čekat.

Bitva o uzavírku Trumpa poškodila, ukázalo se, jak moc je jeho vláda mimo. Například ministr obchodu Wilbur Ross se divil, proč si zaměstnanci, kteří nemají kvůli uzavírce peníze, prostě nevezmou půjčku.

Trumpova popularita poklesla na asi 35 %. Tím, kdo nyní získal alespoň dočasně výhodu, je Pelosiová.

Trump považuje Pelosiovou za tvrdou političku. Nyní se zdá, že ji respektuje.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.