Kábul mírní očekávání, shoda s Tálibánem zatím není

Další mírová jednání mezi Tálibánem a USA jsou naplánována na 25. únor. Kábul tvrdí, že se o příměří jednalo, zatím bez pokroku.

Další kolo mírových rozhovorů mezi afghánským Tálibánem a představiteli USA se má konat 25. února, informovaly Euronews. Podle vyjádření Tálibánu americká strana souhlasila s návrhem mírové dohody, která umožní odvelení zahraničních vojsk z Afghánistánu během 18 měsíců.

Návrh dohody byl vyjednán během šestidenního jednání v Kataru, jak jsme čtenáře informovali zde. K posunu v jednáních došlo v kontextu pokračujících útoků Tálibánu na afghánskou vládu, která má podporu Západu.

Podle informací z úřadu afghánského prezidenta Ašrafa Gháního americký mírový vyslanec Zamlaj Chalílzád o detailech jednání Kábul informoval. V pondělním vyjádření Kábulu se hovoří o tom, že došlo k jednání o příměří, ale k žádnému pokroku v této otázce, a že Tálibán požaduje odsun všech zahraničních jednotek ze země, v čemž ale zatím není shoda. Americká strana věc nekomentovala.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.