Kreml odmítl, že by ve Venezuele byli ruští žoldáci a varoval před vměšováním

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil zprávu agentury Reuters za „kachnu“. Ruská vojenská a finanční pomoc pro Venezuelu prý není na pořadu dne.

Kreml slovy mluvčího prezidenta Vladimira Putina Dmitrije Peskova odmítl, že by se v Moskvě jednalo o další vojenské nebo finanční pomoci Venezuele. Podle jeho slov je nyní nejdůležitější, aby si sami Venezuelané mohli „v rámci konstitučního pole“ vyjasnit všechny spory. „Vměšování jenom zhoršuje situaci“, sdělil Peskov.

Materiál agentury Reuters, který tvrdil, že soukromí „Wagnerovi žoldáci“ (ruská firma ČVK Vagnera) působí ve Venezuele jako ochranka prezidenta Madura, označil Peskov za „kachnu“ a konspirologii. Neodmítl ale informace o tom, že ruská vojenská letadla podnikla v posledních dnech lety do jižní Ameriky. Řekl k tomu jen, že takové informace Kreml neposkytuje, protože neplní funkci leteckého dispečinku.

Kreml se nespojil s lídrem venezuelské opozice Juanem Guaidó a ani to podle Peskovových informací nemá v plánu.

Agentura Reuters s odkazem na zdroje informovala, že do země přijeli vojáci soukromé ruské společnosti ČVK Vagnera, aby zde poskytovali osobní ochranu prezidentovi země. Podle zdroje první skupina soukromých ruských vojáků působí ve Venezuele od voleb v květnu 2018, druhá přijela „nedávno“. Má se jednat o asi 400 lidí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.