Dohodne se Čína s USA?

Mezi velmocemi dochází k dohodě, ale situaci komplikuje kauza firmy Huawei.

David Goldman se domnívá, že vše směřuje k úspěšné dohodě mezi oběma velmoci. Dohoda prospěje akciovým trhům obou zemí.

Čína prý nabídla nákupní program, který by měl přispět k eliminaci obchodního deficitu s USA během čtyř let. To samozřejmě investory potěšilo, začíná Goldman svůj článek.

Zdá se, že mezi velmoci dochází k dohodě, jenže zatčení finanční šéfky Huawei a následná střelba po čínské vlajkové lodi Huawei, dohodu zpochybňují. Je možné, že americká snaha upozadit Huawei, ohrozí obchodní dohodu.

Huawei už bitvu o dominanci na poli 5G vyhrála, píše Goldman, USA se snaží pozdě přibouchnout závoru. Zdá se, že obchodní záležitosti by mohly být vyjednávány zcela stranou od Huawei.

Proč budou jednání úspěšná?

Jednak Donald Trump chce dohodu, protože jeho oblíbený indikátor, vývoj na akciovém trhu se poněkud zadrhnul a je patrné, že dává v sázku ekonomický vývoj v USA.

Čína chce takovou dohodu, kterou Trump bude moci prohlásit za vítěznou. Její zesílené nákupy mohou přispět ke snížení bilaterálního obchodního deficitu, myslí si Goldman.

Čína se o Huawei nebojí. Největší světový výrobce telekomunikačního zařízení oznámil, že na světovém veletrhu mobilů v Barceloně v únoru odhalí svou novou technologii a firma již směřuje plnou parou k masové výrobě nového mobilního telefonu.

USA již „požádaly“ své spojence, aby spolupracovali s konkurenty, tedy Ericssonem a Nokií, kteří mají být alternativou čínské firmy, ale očividně Čína je za vážnou konkurenci nepovažuje. Oni stále pracují na odstraňování chyb ve svém systému, zatímco Huawei už je připravená na novou mobilní síť ve velkém. Kdo bude chtít jít na 5G, pak musí za Huawei, píše Goldman.

Čína také udělala pro Trumpa dost tím, že pozvala Kim Čong-una do Pekingu a přesvědčila ho, aby pokračoval v jednáních o Korejském poloostrově. Čínský prezident má také veškerý zájem na tom, aby na sjezdu strany na začátku března mohl informovat o pokroku, i vzhledem k pomalejšímu čínskému růstu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.