Porošenko oznámil svoji prezidentskou kandidaturu

Stávající prezident chce dostat Ukrajinu do EU a do NATO, jak sám řekl.

Petro Porošenko, který je současným prezidentem země, zahájil svoji prezidentskou kampaň. Bude usilovat o znovuzvolení v jarních prezidentských volbách, které slibují hořký zápas mezi stávajícím prezidentem a bývalou premiérkou Julií Tymošenkovou, píše agentura Associated Press.

Porošenko při zahájení kampaně znovu mluvil o nadějích na členství Ukrajiny v EU a v NATO, které chce prosazovat v případě vítězství. „Nesmíme se zastavit v půl cesty“, řekl v souvislosti s oběma cíli.

Jeho hlavní konkurentka Tymošenková zahájila kampaň už v minulém týdnu. K jejím slibům patří návrat Krymu a východní Ukrajiny pod kontrolu Ukrajiny. Porošenka a jeho tým obvinila, že z konfliktu na východě profitují.

Výzkumy veřejného mínění zatím ukazují, že silnější pozici má Tymošenková, Porošenko za ní zaostává a v některých oblastech je až na třetím místě za komikem Volodymyrem Zelenským, který bude také kandidovat.

Prezident Porošenko, upozorňuje agentura Associated Press dále, se v uplynulých měsících snažil získal přízeň veřejnosti tím, že pro ukrajinské pravoslaví zajistil nezávislou církev. Během ledna absolvoval „turné“ po Ukrajině, při kterém ukazoval „tomos“, dekret o nezávislosti církve, kterou udělil Ukrajině konstantinopolský patriarchát.

Premiér Volydymyr Grojsman a předseda parlamentu Andrij Parubij už podpořili kandidaturu dosavadního prezidenta.

Ilustrační obrázek: Autor – Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74697085

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.