Zásoby zemního plynu se začaly Izraeli geopoliticky vyplácet

Izrael se stal členem regionálního plynového konsorcia, spolupracuje s Egyptem i Jordánskem, a rovněž s Kyprem a Řeckem.

Deset let od objevení zdrojů zemního plynu začíná mít Izrael geopolitický užitek z tohoto zdroje. Objevené přírodní bohatství pomohlo k pěstování ekonomických vazeb se sousedy, posílilo vztahy s arabskými spojenci a dokonce postavilo nové mosty v historicky nepřátelském regionu, i když se nepodařil pokrok v mírovém jednání s Palestinci.

V uplynulém týdnu se Izrael stal členem plynového fóra pro východní Středomoří v Káhiře, jehož cílem je snížit náklady na infrastrukturu a snížit ceny. Je to poprvé co arabské země přijali Izrael do takové regionální aliance.

Izraelský ministr energetiky Yuval Steinitz krok vidí jako nejvýznamnější ekonomickou kooperaci s Egyptem od podepsání mírové dohody před 40 lety. Zemní plyn podle Steinitze země v regionu spojuje.

Fórum má i další členy – Kypr, Řecko, Itálii a palestinské úřady s ambicemi stát se jakýmsi malým OPECem. Ukazuje to na skutečnost, že zemní plyn se stal pro Izrael nástrojem k rozšíření svého regionálního dosahu.

V souvislosti se zdroji zemního plynu Izrael počítá také s tím, že se postupně zbaví uhlí a stane se neočekávaným exportérem zemního plynu, což se promítne politicky i ekonomicky. V následujících měsících má Izrael dodat Egyptu celkem 64 miliard kubických metrů plynu za 10 let v rámci dohody v ceně 15 miliard dolarů. To má Egyptu pomoci v jeho plánech stát se regionálním energetickým hubem.

Už nyní Izrael dodává plyn Jordánsku a Palestincům. Podle izraelského diplomata Odeda Erana jde o další prvek ve vztazích k sousedům, který přispěje ke stabilitě. Ovšem, jak Eran doplnil, není to dostačující oblastí pro integraci Izraele do blízkovýchodního regionu. Arabské země by rády viděly posun v palestinské otázce.

Palestinci byli do konsorcia také přizváni a doufají v možnost rozvíjet svoje vlastní zdroje zemního plynu na pobřeží Gazy, i když proto nyní musejí odebírat plyn od Izraele.

Zemní plyn je tak nástrojem sbližování mezi Izraelem, arabskými zeměmi a zeměmi východního Středomoří, které mají obavy z toho, co vidí jako vzestup Íránu a Turecka.

Zdroje zemního plynu byly nalezeny také na území Kypru, který v roce 2010 zakázal turecké lodě směřující do Gazy. Izrael, Řecko a Kypr rovněž pořádají společná vojenská cvičení, konají se i každoroční trojčlenné summity.

Nedávno bylo oznámeno, že země chtějí postavit plynovod z východního Středomoří do Evropy v hodnotě celkem 7 miliard dolarů. Na Kypru dokonce vidí v zemním plynu podobný potenciál pro sbližování, jakým byly v západní Evropě uhlí a ocel.

Kritici izraelského plynového projektu vidí jeho negativní dopady pro přírodu. Vedle toho politická opozice zdůrazňuje, že těžba bude výhodná hlavně pro energetické společnosti jako je společnost Noble Energy.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – By רן ארדה – אורי כפיר, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47151133

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.