USA „zavírají vrata ohrady“, ale Huawei už vzal do zaječích

Nynější snahy americké administrativy zastavit Huawei jsou jen „ex post“ pokusy zakrýt vlastní katastrofální selhání.

David Goldman tvrdí, že snahy USA zastavit dominanci Huawei v technologii 5G nejsou nic jiného, než pokus zakrýt svá vlastní katastrofální selhání.

Čínská vlajková loď, to je Huawei. Je to první čínská firma, která si vytvořila globální dominanci v přelomové technologii 5G. Nynější snahy americké administrativy zastavit Huawei jsou jen „ex post“ šaškárnou amerického bezpečnostního establishmentu k zakrytí vlastních katastrofálních selhání. Svět bude dále s čínským gigantem obchodovat, myslí si Goldman.

Americké zpravodajské služby tvrdí, že dominance Huawei v technologii 5G dává čínské straně možnost odposlouchávat západní komunikaci. Možná je to pravda, ale je to ten nejmenší problém, tvrdí Goldman. Problém je, že 5G je zcela nová generace technologií směřující k internetu věcí.

Kanadský velvyslanec v Číně John McCallum „zradil“ USA, když uvedl, že případ Meng Wang-čou, finanční ředitelky firmy Huawei, je jen politická hra. V nastávajícím soudním řízení se prý Mengová může opřít jednak o to, co o případu a politickém krytí přiznal sám Trump, pak je tu extrateritoriální aspekt (vydání z Kanady na americkou žádost) a nakonec ono údajné porušení sankcí proti Íránu, ke kterým se ale Kanada nepřipojila.

Je to zcela bezprecedentní ponížení USA od anglicky mluvícího spojence, takže velvyslanec se následně lekl a prohlásil, že se „nevyjádřil přesně“.

Goldman si myslí, že Německo reagovalo na americký nátlak vyšetřováním, zda Huawei představuje bezpečnostní hrozbu, ale pravděpodobnost, že uposlechne a zastaví spolupráci s Huawei na zavádění 5G technologií, je mizivá. Huawei má v Německu nesmírně silnou pozici.

Goldman uvádí příklad svého zdroje ze střední Evropy, který vysvětluje, že jeho země nemůže přijmout americké požadavky na vyloučení Huawei, protože během Obamovy éry se nikdo kromě Číny o střední Evropu nezajímal a Huawei zde vybudovala celou mobilní infrastrukturu.

Technologické odhady říkají, píše Goldman, že náskok Huawei v 5G je tak obrovský, že konkurence vůbec nemá šanci firmu dohnat. Huawei brzy představí telefon Balong, jehož stahování je desetkrát rychlejší než to, co je nyní na trhu, masová výroba má začít letos.

Huawei navíc zařízení nabízí mnohem levněji než Ericsson či Nokia a jeho sítě jsou spolehlivější, píše Goldman. Američtí operátoři sice pod tlakem vlády Huawei bojkotují, ale i tak má firma v USA své zastánce.

Bloomberg informoval o tom, že Huawei je úspěšná ve venkovských a odlehlých oblastech USA. Jenže Huawei se podařil i jinší kousek: podílí se na výstavbě národní širokopásmové sítě v Mexiku a je hlavním dodavatelem technologií, včetně 5G. Představitel firmy Mediatelecom uvedl, že americká kampaň nemá na Mexiko žádný vliv. Nová síť má obsloužit až 92 % populace země. Čína tímto způsobem pomáhá modernizovat celou mexickou ekonomiku.

Když se USA nepodařilo odvrátit Mexiko, svého souseda, od používání Huawei, jak se jim to může povést v případě Německa, ptá se Goldman.

USA ustupují do pozadí a čínské přímé zahraniční investice v Latinské Americe a Karibiku masivně rostou. Po čínských hardwarových firmách následují čínské softwarové firmy a pomáhají změnit ekonomiky „amerického zadního dvorku“. Alespoň z ekonomického hlediska je Monreova doktrína nefunkční.

USA už telekomunikační zařízení nevyrábějí, končí Goldman. Firma Cisco z byznysu odešla před pár lety. Hlavní dva skandinávští konkurenti jsou moc malí, moc drazí a mají zpoždění. Takže USA jen těžko uspějí ve své snaze potlačit Huawei. Ex post reakce establishmentu USA se snaží zakrýt své vlastní chyby.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.