Žluté vesty jsou pro Macrona požehnáním

Hnutí především oslabilo současnou Macronovu politickou opozici na levici i na pravici. Macronova základna je imunní vůči hněvu, který hnutí představuje.

V prosinci to tak nevypadalo, ale Hnutí žlutých vest ve skutečnosti posílí prezidenta Emmanuela Macrona, píše pro POLITICO Nicolas Vinocur. Násilné protesty v Paříži se staly důvodem komentářů, které předpovídaly politický konec Emmanuela Macrona. Ozývala se varování pro další demokratické kandidáty, aby se poučili z Macronova pádu, poukazovalo se, že Macronova podpora se blíží popularitě jeho předchůdce Françoise Hollanda, nejméně oblíbeného prezidenta francouzské poválečné historie, uvádí autor příklady hodnocení dopadu protestů na Macronovu oblíbenost.

Jenže tato hodnocení nebrala v potaz některá klíčová aktiva francouzského politického života. Tím prvním je skutečnost, že politický systém páté republiky, který sází na stabilitu, garantuje Macronovi, že zůstane u moci po celé volební období, tedy až do roku 2022. Jeho středová strana má většinu v Národním shromáždění a Macron má ještě tři roky, aby si reputaci vylepšil.

Druhým aktivem hovořícím v Macronův prospěch je skutečnost, že hnutí Žlutých vest by se mohlo stát rizikem pro jeho oponenty. Hnutí nemá jasného lídra, nemá organizační strukturu a nemá jednotnou agendu, což hraje do not Macronovi, míní Vinocur dále. Když jedna z umírněných představitelek hnutí Ingrid Levavasseurová ohlásila kandidátku Žlutých vest do voleb v EU, průzkumy ukazovaly, že největší ztráty neponese Macronova Republika na pochodu, ale Nepoddajná Francie Jean-Luca Melénchona a také Marine Le Penová a její Národní sdružení.

Podle autora se tak ukazuje, že Macronova základna je imunní vůči hněvu, který Žluté vesty reprezentují. Jinak je tomu v případě Jean-Luca Melénchona.

Před zveřejněním průzkumu Melénchon mluvil o tom, že jej „fascinuje“ jedna z tváří hnutí žlutých vest Eric Drouet, muž, který je považován za hybnou figuru protestů a mimo jiné volal po útoku na Elysejský palác. Jenže Drouet Melénchona ignoroval, postavil se proti pokusům kooptovat hnutí do politického hlavního proudu a vyzval lidi, aby nešli volit. Mnozí pak dali najevo, že by dali přednost Žlutým vestám před Melénchonem – Macron musí být spokojený, dodává Vinocur ironicky.

Kandidatura Žlutých vest je tak v zájmu Macronovy Republiky na pochodu. Hnutí žlutých vest vedlo k tomu, že se prezidentovi kritici zděsili, protože hnutí, jehož cílem je zkomplikovat a narušit Macronovi působení ve funkci prezidenta, se nyní obrátilo proti těm, kteří se snažili získat jeho sympatie.

Po zveřejnění předvolebních odhadů – soudě dle diskuzí na sociálních sítích podporovatelů hnutí – ale byla Lavavasseurová kritizována, že se chce podílet na „volebním systému“. Nápad kandidovat ve volbách byl všeobecně přijat zastánci hnutí negativně, dále pokračují v protestech a nespokojenost ventilují na sociálních sítích.

Veřejná podpora Hnutí žlutých vest mezitím, i když je dost vysoká, oslabuje. Klesla z prosincových 68 %, na lednových 56 %. Oslabení se projevuje také v početní účasti na protestech, klesá i počet zatčení za násilí při protestech, zato dochází ke kontroverzním projevům antisemitismu a útokům na novináře. Nevede to ke snížení podpory, ale podobné kontroverze štěpí hnutí samotné. Zpochybnění snahy překlenout napětí uvnitř hnutí mezi těmi, kdo jsou pro útok na Elysejský palác a těmi, kdo chtějí participovat ve volbách do EP, může potopit politický projekt Levavasseurové.

Pro Macronovu opozici už škoda vznikla, hnutí ji totiž zbavilo nároku na lidový hněv. Prezident nakonec pojal protest Žlutých vest jako výzvu k oživení svého postavení „velkou národní debatou“. V posledních týdnech se znatelně unavený Macron účastnil celé řady setkání s místními politiky. Pomalu a nenápadně se to promítlo do jeho ratingu, který podle pátečních údajů vzrostl o 4 %, na 31 %.

Výzva Erica Droueta ke generální stávce, která má podporu odborů CGT, je další z Macronových nočních můr. Nicméně pro prezidenta, jehož „pád“ byl ohlášen poněkud předčasně, stále zbývá nějaká naděje.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.