NATO podpořilo USA ve vypovězení smlouvy INF, EU je znepokojena

NATO podpořilo americké rozhodnutí odstoupit od dohody INF, zatímco vysoká představitelka EU pro zahraniční věcí Federica Mogheriniová chce, aby obě strany dohodu dodržovaly.

Evropští spojenci vyjádřili politování nad sporem mezi USA a Ruskem ohledně smlouvy INF. Ale NATO celkově podporuje rozhodnutí Trumpovy vlády vystoupit z dohody INF, informuje ARD Tagesschau

Jen krátce poté, co USA oficiálně oznámily, že odcházejí od dohody INF, přišlo písemné stanovisko Rady NATO, které bylo schváleno jednomyslně.

NATO zde připomíná ultimátum, které USA daly v prosinci Moskvě. Tvrdí nadále, že Rusko svými zbraněmi 9M729 porušuje smlouvu INF. Jedná se o střely s plochou dráhou letu.

Aliance si stěžuje, že Rusko neučinilo nic, aby námitky vyvrátilo, nebo ujistilo Západ, že dané rakety středního doletu budou zničeny. Proto je také plně a zcela podporováno rozhodnutí USA stáhnout se z dohody INF.

Stále prý ale panuje naděje na dohodu. Vypovězení dohody má totiž plnou platnost až za šest měsíců. V této době mohou obě dvě strany najít ještě konstruktivní řešení.

NATO naléhavě vyzývá Rusko, aby dodržovalo smlouvu, protože jinak je to Rusko, které je plně zodpovědné za selhání dohody. Aliance se cítí zavázána udržením kontroly zbrojení, ale je prý ve vlastním zájmu připravena také k důvěryhodnému odstrašení.

Federica Mogheriniová, která má v EU na starosti zahraniční politiku, předtím vyzvala obě země k tomu, aby dohodu dodržovaly.  Německý šéfdiplomat Heiko Maas  o dohodě řekl, že bez ní bude méně bezpečnosti, ale že je nutné zohlednit, že Rusko „mohlo“ dohodu porušovat. Dle belgického premiéra jsou zde obavy z vývoje nukleárních zbraní, což ohrožuje celou Evropu.

Ruské reakce byly tvrdé. Konstantin Kosačev, šéf zahraničního výboru Senátu, na vývoj reagoval slovy: „Gratuluju celému světu, Spojené státy udělaly další krok k jeho zničení.“ Jeho kolega senátor Igor Morozev řekl: „Tento krok s sebou nese ohrožení celého systému mezinárodní bezpečnosti, ale nejvíce (ohrožení) Ruska, protože Američané umístí tyto rakety v evropských zemích.“

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.