Soud s katalánskými separatisty vzbudí vášně

Právníci si vzhledem k formulacím ve španělské ústavě myslí, že pořádat referendum o odštěpení, bylo porušením zákona.

Podle článku britských novin Financial Times píší o tom, že soud přichází v době, která je pro vládu velmi nevhodná.

Je to 18 měsíců od referenda v Katalánsku, které skončilo tím, že centrum země Katalánsku odebralo autonomii. Vůdcové referenda nyní čekají na soud. Tresty se mohou dostat až k 25 letům vězení, padají obvinění za vzpouru či zneužití veřejných peněz. Někteří představitelé utekli ze země, jako například Carles Puigdemont.

Soudy bezesporu vzbudí velké emoce, protože budou přenášeny televizí.

Pro španělskou vládu je to o to těžší, že se jedná o vládu menšinovou, která se opírá o podporu katalánských separatistů. Lídři katalánské vlády už dali najevo, že jediné, co budou akceptovat je rozsudek zproštění viny. Pokud naopak padnou vysoké tresty, pak se vláda může zhroutit, mohou přijít předčasné volby a samozřejmě se znovu rozhoří nepokoje v Katalánsku.

Carme Forcadellová je ve vězení od března minulého roku. Umožnila proces referenda, když vykonávala funkci předsedkyně parlamentu.

Právníci si vzhledem k formulacím ve španělské ústavě myslí, že pořádat referendum o odštěpení, bylo porušením zákona. Jenže nelze nevidět, jak dlouho už jsou katalánští představitelé ve vězení, nemluvě o tom, že trestný čin „vzpoury“ předpokládá značné násilí, ke kterému nedošlo. Katalánské hnutí za nezávislost bylo mírové. Žalobce ovšem hovoří o vážném útoku na španělské zájmy.

Koneckonců Puidgemont nebyl vydán z Německa právě z těchto důvodů. Forcadellová ví, že politicky zvítězí, ale chce vyhrát i právně a technicky.

Nový premiér Pedro Sánchez si ovšem počíná jinak než jeho předchůdce Mariano Rajoy, který dal prostě katalánské vůdce uvěznit. Uvědomuje si napětí mezi Katalánskem a centrální vládou a chce dialog.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.