Demokraté ve Sněmovně reprezentantů pokračují v novoroční ofenzívě s návrhem, jak zásadně změnit americkou politiku

Náš severoamerický spolupracovník Stanislav Perkner se zamýšlí nad prvním zákonem předloženým nově zvolenou demokratickou většinou ve Sněmovně reprezentantů.

Po získání většiny v podzimních volbách se demokraté ve Sněmovně reprezentantů rozhodli hned na počátku ledna předložit návrh Prolidového zákona (For the People Act of 2019). Jeho text, označený zkratkou HR1, se stal okamžitě terčem republikánských útoků. Snad i proto ho média přezvala na „antikorupční zákon“.

Zatím nejostřejší reakce zazněla v závěrečném lednovém týdnu ze Senátu, nadále ovládaného republikánskou většinou. Její předseda Mitch McConnell se zacílil na jeden z mnoha předložených návrhů – prohlášení federální Volebního dne za státní svátek. Podle McConnella jde o „mocenský trik“. Výmluvná Barbara Boxerová, jeho někdejší senátorská kolegyně reprezentující liberální Kalifornii, jeho výrok komentovala slovy: „Čeho se Mitch tak hrozí? Řadových občanů?“

Statistické průzkumy amerických nevoličů prokázaly, že v roce 2016 se desetina z téměř třiceti milionů registrovaných voličů k urnám nakonec „pro nedostatek času“ nedostavila. Dlužno dodat, že podle Federálního úřadu pro pracovní statistiku má téměř pět procent Američanů více než jedno placené zaměstnání. Pokud zaměstnavatel své pracovníky neuvolní, např. v době prodloužené polední přestávky, nezbývá nic jiného než jít volit časně zrána anebo večer. Stále více Američanů ovšem odesílá svůj hlas v předstihu, nejčastěji poštou.

Proč Amerika volí v listopadu – a proč zrovna v úterý?

Jak to Kongres uzákonil už před 174 lety, federální všeobecné volby se v USA konají v úterý mezi 2. a 8. listopadem, což je vždy pracovní den: Toto, z dnešního pohledu archaické, rozhodnutí pochází z roku 1845, kdy byly Spojené státy převážně agrární zemí: Zákonodárci se proto rozhodli pro listopad, kdy byla úroda pod střechou. Volební účast tehdy často vyžadovala časově náročnou návštěvu nejbližšího města. Aby se omezilo cestování v neděli – církvemi posvěcený den, kongresmani uzákonili úterý.

Pokud by Kongres prohlásil volební úterý za federální státní svátek, jak to navrhují demokraté v HR1, byl by to jedenáctý den pracovního klidu v celoročním kalendáři – vedle Dne nezávislosti, Svátku práce, narozenin George Washingtona a Martina L. Kinga ad. – pro dva miliony zaměstnanců ústřední vlády; většina ostatních organizací a firem se připojuje dobrovolně. Snad proto označil McConnell návrh na nový státní svátek za „další velkorysý dárek federálním byrokratům“.

V průběhu současné kongresové debaty o zvýšení volební účasti se objevují i další zajímavé argumenty. Občané většiny průmyslově vyspělých zemí volí o víkendu; to platí pro 27 z 36 členských států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Jak jsem o tom už na stránkách !Argumentu psal, v Austrálii, kde je volba občanskou povinností, se volí o sobotách; účastní se zhruba 90 procent voličů. Demokratický návrh na prohlášení Volebního dne za celoamerický svátek by následoval příklady Izraele a Severní Koreje.

Jde o víc než o jedenáctý státní svátek

První lednový zákon předložený demokraty ve Sněmovně reprezentantů obsahuje ovšem nejen návrh na nový státní svátek. Ten si zvolil McConnell za atraktivní cíl verbálního útoku. Téměř 800stránkový dokument se zabývá také zprofanovaným stavem financování politických procesů a porušováním etických zásad ve vztahu k volbám.

Pokud jde o specifické návrhy, Prolidový zákon žádá zjednodušení voličské registrace, včetně registrace v den voleb, možnost předčasné volby (15 dnů), volební právo pro odsouzené osoby po odpykání trestu a návrat k papírovým volebním lístkům. Zdaleka nejdůležitější by bylo nové uzákonění antidiskriminačních článků Zákona o volebních právech z roku 1965, které ztratily před šesti lety platnost vinou rozhodnutí Nejvyššího soudu USA v případu Shelby County versus Holder.

Prolidový zákon nemá zatím naději na přijetí: Senát je v rukou republikánů a současný prezident by s ním bezesporu principiálně nesouhlasil. Přesto však jde o zákonodárný dokument zásadního významu, který komplexně reaguje na reálné slabiny americké politiky.

Ilustrační foto – Autor: Office of Nancy Pelosi – https://www.democraticleader.gov/issues/?id=0004, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63079268

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.