Hnutí Pěti hvězd musí obnovit svou radikalitu

Aktivisté mají obavy, že spojenectví s pravicovou Ligou mohlo otupit anti-establishmentový ráz hnutí.

Stratégové Hnutí pěti hvězd mají problém, píší Financial Times. Co se stane s takovým anti-establishmentovým hnutím, když se samo stane establishmentem?

Protestní hnutí shromážděné kolem nekorektního komika Beppe Grilla v minulých volbách uspělo a stalo se v Itálii nejsilnější stranou. Sliby zatočit s korupcí, zlepšit životní prostředí a zavést základní příjmy pro chudé občany si získaly popularitu.

Jenže poté se Pět hvězd dostalo do vlády „změny“, která nebyla pravděpodobná, s krajně pravicovou Ligou a řada jejích podporovatelů začala zpochybňovat radikalitu hnutí.

Pět hvězd navíc na politické scéně zastínila Liga, jejíž charismatický lídr, ministr vnitra Matteo Salvini, sbírá politické body bojem proti imigraci. Liga v průzkumech už předstihla Pět hvězd a Salvini doufá v to, že krajní pravice uspěje ve volbách do Evropského parlamentu.

Luigi Di Maio (32 let), který Hnutí pěti hvězd vede, ví, že musí uspět v evropských volbách, jinak se objeví masivní kritika směřování strany. Di Maio se snaží obnovit radikalitu hnutí, ať už úvahami o legalizaci marihuany, nebo vyjádřenou podporou pro francouzské hnutí žlutých vest. Výsledek pod 20 % v evropských volbách může ohrozit pozici Di Maia.

V této snaze může Di Maio počítat i s podporou Alessandra Di Battisty, což je významný aktivista hnutí. Ten potvrdil, že chce pomoci uchovat radikalitu hnutí stejně, jako když bylo v opozici.

Pro Di Maia bylo zásadní, že vláda schválila občanský příjem, což znamená, že nezaměstnaní budou moci dostávat až 780 euro měsíčně. To byl jeden ze slibů, na který voličská základna čekala. Ale jsou tu jiné problémy, upozorňují FT.

Pět hvězd nemělo v lásce zrovna velké infrastrukturní projekty, ale výstavba plynovodů pod Jaderským mořem pokračuje.

Někteří aktivisté si stěžují, že jsou vyčlenění z toho, „co se děje v palácích“. Je to změna, kterou může očekávat každé revoluční hnutí, když se stane součástí politických struktur. Jiní si stěžují na to, že voličská základna je spíše doleva, kdežto koaliční partner Liga je krajní pravice.

Je patrné, že vládnutí je pro hnutí nová zkušenost, která s sebou nutně nese víc kompromisů, než když bylo hnutí v opozici. Základna říká, že mobilizace před volbami bude těžší, předtím byli aktivisté velmi silní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.