Moskva hostí další jednání o míru v Afghánistánu

V ruském hlavním městě se sejde celá řada afghánských osobností, včetně představitelů Tálibánu, s cílem nalézt mírové řešení války, která trvá 17 let.

Afghánský Tálibán v pondělí oznámil, že se zúčastní vnitro-afghánských rozhovorů v Moskvě.  Jejich cílem je svést dohromady nejrůznější afghánské osobnosti, politiky, opozičníky i kmenové náčelníky, ovšem nikoliv zástupce současné afghánské vlády.

Jednání má začít v úterý a má být součástí procesu mírového řešení afghánské války, která trvá už 17 let. Mírový proces začal zesilovat po jmenování Zalmaje Chalizáda americkým vyslancem pro mír Afghánistánu. Chalizád vede rozhovory s Tálibánem odděleně a tlačí na dialog napříč stranami konfliktu, se všemi klíčovými hráči v zemi. Tálibán ale odmítá jednat se současnou kábulskou vládou.

Účast na schůzce v Moskvě už Tálibán slovy svého politického mluvčího potvrdil. Delegaci povede Šer Mohamad Abbas Stanikzáí. Na moskevském jednání bude účastníkem také bývalý afghánský prezident Hámid Karzaj a dalších 38 prominentních politiků. Na seznamu jsou i bývalí vojenští náčelníci, kteří se stali politiky, i bývalí členové Tálibánu, kteří se s kábulskou vládou usmířili.

Moskevské jednání, píše Associated Press, znamená další krok v izolaci současného afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního, který nesouhlasí s postupem Chalizáda a jeho jednáním s Tálibánem.

Moskva tvrdí, že jednání není vládní iniciativou, ale že za ním stojí Rada pro afghánskou společnost, která sdružuje afghánskou diasporu v Rusku. Z Washingtonu ohledně schůzky nezazněly žádné komentáře.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.