V Polsku vznikla nová pokroková strana

Strana Jaro (Wiosna) chce být alternativou jak vůči Právu a spravedlnosti, tak vůči hlavní opoziční síle Občanská platforma.

Bývalý poslanec a otevřený gay Robert Biedroń představil v neděli novou pokrokově orientovanou politickou stranu s názvem Jaro (Wiosna), informovala agentura Asssociated Press. Mezi body jeho programu patří např. snižování výroby uhlí a liberalizace zákonů o potratech v zemi. Biedroń na nedělní události přislíbil, že se bude snažit o sjednocení rozdělené polské společnosti. S odkazem na jméno politické strany popsal poslední roky jako „studené a potemnělé“.

Biedroń je považován za naději pokrokových Poláků, je to relativně mladý politik (42), energický a charismatický. V roce 2011 se stal prvním otevřeným gayem v polském parlamentu, byl také starostou v severopolském městě Slupsk, 90. léta strávil LBGT aktivismem.

Není ovšem jasné, jak velkou podporu se novému pokrokovému subjektu podaří v éře pravicových nacionalistů získat. Některé Biedrońovy postoje jsou dost nepopulární – například zmíněné snížení těžby uhlí, což je oblast, která poskytuje zaměstnání velkému počtu lidí.

Program strany je také nekompromisně sekulární. Navrhuje vyloučit výuku náboženství z veřejných škol, což je přímý krok proti pozici katolické církve v zemi. Briedroń také řekl, že jeho cílem je liberalizace potratových zákonů, která by umožnila ukončit těhotenství do 12 týdne. Už byl obviněn, že se z Polska snaží udělat „civilizaci smrti“.

Na nedělním shromáždění se Biedroń vymezil nejenom vůči vládnoucí straně Právo a spravedlnost, ale i vůči hlavní opoziční síle Občanská platforma. Přihlásil se také k politickému odkazu nedávno zavražděného gdaňského starosty Pawla Adamowicze. „Nechceme už tuto polsko-polskou válku,“ prohlásil Biedroń. Vedle toho slíbil vytvoření komise pro spravedlnost a usmíření, která by přivedla k odpovědnosti lídry PiS za údajné „narušování konstitučních práv a svobod“.

Ilustrační foto: Autor – Silar – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69635701 (Robert Biedroń)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.