Centrální banky masivně nakupují zlato

Rusko je hlavní zemí, která opouští dolar a nakupuje zlato. Kromě něj jde o Turecko nebo Kazachstán.

Země, které opouštějí dolar a přesouvají své devizové rezervy ke zlatu, jsou především Rusko, Turecko a Kazachstán, informují Financial Times. Centrální banky nakoupily zlato za 27 mld. dolarů.

Je tedy patrný trend, že vzhledem ke globálnímu napětí, se centrální banky snaží o diverzifikaci a zbavují se dolarových aktiv. Držba dolaru se dostala k pětiletému minimu, jak informoval MMF, naopak cena zlata vzrostla.

Od finanční krize centrální banky směřují ke zlatu, nyní drží zlato celkově v hodnotě asi 1,4 bilionu dolarů. Přesun k „multiměnovému systému“ bude doprovázen zvýšenou nejistotou, což se dále odrazí v poptávce po zlatu, píší FT.

Rusko minulý rok koupilo 274 tun zlata, což je rekordní údaj. Naopak zlato prodávaly země jako Austrálie, Ukrajina či Německo.

Ruské obří zlaté rezervy ovšem tvoří jen 18 % jeho celkových rezerv. Rusko nakupuje zlato přímo na domácím trhu, takže tím se už úplně vyhne dolaru. Rusko má zcela vyvinutý průmysl od těžby po zpracování zlata, takže operace je dosti snadná.

Na zlatý trh se ale vrátily i evropské země. Maďarsko například zdesetinásobilo své zlaté rezervy, Polsko koupilo dvanáct tun zlata. Nákupy zlata byly největší od doby, kdy se USA rozhodly odejít z brettonwoodského systému, tedy od počátku 70. let.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.